Další start rakety s lidskou posádkou plánuje na polovinu června Čína. K experimentálnímu vesmírnému modulu na oběžné dráze má vynést tři astronauty, informovaly státní sdělovací prostředky.

Vesmírné plavidlo Šen-čou 10 už bylo přesunuto do odpalovací oblasti v odlehlé části pouště Gobi na severu Číny. Jakmile bude na oběžné dráze, spojí se Šen-čou 10 s modulem Tchien-kung 1. Tam mají kosmonauti strávit dva týdny.

Stanice Tchien-kung je na oběžné dráze od září 2011 a dvě kosmické lodě se už s ní spojily, přičemž jedna byla pilotovaná. V roce 2020 má být nahrazena novou verzí, která má vážit 60 tun. Co do velikosti má být šestinová ve srovnání s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS).

Transportní loď Šen-čou 10, která se má spojit se stanicí Tchien-kung, má vzletovou hmotnost 7790 kilogramů a délku 8,86 metru. Skládá se ze tří částí: orbitrálního, návratového a pohonného modulu. V tom jsou umístěny hlavní motory.

V návratovém modulu jsou křesla pro kosmonauty, v orbitrálním modulu spací pytle pro odpočinek členů posádky, kuchyňka, hygienické zařízení, klimatizace a vědecké přístroje pro experimenty během letu. Nákres lodi Šen-čou

Čína zatím jen dohání už zavedené vesmírné velmoci USA a Rusko. Nový let rakety s lidskou posádkou ale bude další ukázkou sílící pozice Číny ve vesmíru. Přichází navíc v době, kdy americký vesmírný program brzdí omezování rozpočtu a přesuny priorit.

Půjde o pátý start čínské rakety s lidskou posádkou od roku 2003, kdy se astronaut Jang Li-wej stal prvním Číňanem na oběžné dráze. Čína rovněž plánuje přistát na Měsíci s raketou bez lidské posádky a vyslat na jeho povrch měsíční vozítko.