Záchranářům se dnes podařilo vysvobodit pět Indonésanů, kteří strávili čtyři dny na stromě, do jehož větví je zahnala skupina rozzuřených tygrů sumaterských. Šestého muže tygři roztrhali.

Útok tygrů následoval ve čtvrtek poté, co muži údajně nešťastnou náhodou zabili tygří mládě. Když na místo v sobotu dorazili vesničané na pomoc, čtyři tygři stále kroužili kolem stromu, a bránili tak mužům slézt.

Třicetičlenný záchranný tým musel za uvízlými muži absolvovat dvoudenní pěší pochod. Když dnes záchranáři dorazili na místo, odlákali nejprve tři krotitelé tygry od stromu. Následně byli zesláblí Indonésané, kteří přežívali jen o dešťové vodě, evakuováni ze svého útočiště.

Případ se stal v Národním parku Mount Leuser na severu ostrova Sumatra, kam skupina mužů vstoupila v úterý, aby hledali vzácné dřevo na vonné tyčinky. "Tohle dřevo je velmi drahé, ale oni riskovali, protože aby ho našli, museli se vydat do odlehlé části parku, kde je mnoho tygrů a slonů," řekl místní policejní náčelník Dicky Sondani.

Národní park Mount Leuser, který pokrývá plochu téměř 8000 čtverečních kilometrů na hranici mezi indonéskými provinciemi Severní Sumatra a Aceh, je domovem zhruba 5800 ze zbývajících 6600 ohrožených orangutanů, stejně jako slonů a tygrů.

Těžba dřeva a klučení lesů, na jejichž místě vznikají plantáže pro výrobu palmového oleje, ale životní prostředí těchto druhů neustále zmenšují. Čím dál tím častěji také dochází ke střetům mezi lidmi a zvířaty, při nichž zvířata obvykle prohrávají.

Tygr sumaterský patří mezi nejmenší tygry na světě; odhaduje se, že ve volné přírodě tohoto kriticky ohroženého druhu přežívá jen 400 až 500 kusů; některé zdroje uvádějí jen 350.