Severní Korea ve středu nabídla Jižní Koreji záruky pro znovuotevření průmyslové zóny Kesong, která byla v dubnu v době vyostřené krize na Korejském poloostrově uzavřena. Jihokorejským firmám zaručuje neomezený přístup.

Pchjongjang prý rovněž zajistí přítomnost severokorejských zaměstnanců, kteří pro jihokorejské společnosti donedávna v Kesongu pracovali, a slibuje také bezpečnost Jihokorejců na místě.

Jižní Korea ve své reakci uvedla, že je připravena zahájit nová jednání o této záležitosti. "Přijímáme návrh Severu na schůzku o normalizaci provozu v komplexu, která by se měla uskutečnit 14. srpna," konstatoval mluvčí jihokorejského ministerstva pro sjednocení.

Rozhodnutí je podle Severokorejského výboru pro mírové sjednocení Koreje "podníceno touhou zahájit novou fázi usmíření, spolupráce, míru, sjednocení a prosperity tím, že standardizuje operace v zóně Kesong".

Prohlášení KLDR přišlo pouhých 90 minut poté, co Jižní Korea informovala, že ve čtvrtek začne 123 společnostem působícím v Kesongu vyplácet odškodné v celkové výši 250 milionů dolarů za ztráty způsobené přerušením provozu. Kompenzační opatření jsou obecně vnímána jako krok k ukončení spolupráce, napsala agentura Reuters.

Jižní Korea tak dala najevo, že už nehodlá čekat. Kompenzace přislíbila po deseti dnech mlčení ze strany Severu, kterému Jihokorejci nabídli poslední možnost jednání o osudu projektu.

"Důvodem k vyplacení kompenzací je zastavení provozu v industriální zóně Kesong, jehož příčinou jsou unilaterální kroky ze strany KLDR," prohlásil jihokorejský ministr pro sjednocení Kim Hyung-suk.

Průmyslový komplex Kesong, založený roku 2003 na území KLDR a financovaný převážně Jižní Koreou, byl symbolem spolupráce obou Korejí z dob sbližování. Působilo v něm 123 jihokorejských firem.

Počátkem dubna KLDR zabránila jihokorejským pracovníkům ve vstupu do oblasti a zablokovala dodávky surovin a potravin. Všech 53 000 severokorejských dělníků, kteří v Kesongu pracovali, bylo z průmyslové zóny odvoláno. Postupně odešli i všichni Jihokorejci.

Jižní Korea chce záruky proti dalšímu zavření

Komplex byl uzavřen nedlouho poté, co KLDR provedla svůj třetí jaderný test. Rada bezpečnosti OSN na únorovou severokorejskou jadernou zkoušku odpověděla zpřísněním sankcí, na což Pchjongjang zareagoval přerušením přímých telefonních linek se Soulem, vyhrocením rétoriky a výhrůžkami válkou adresovanými Jižní Koreji i Spojeným státům. Dalším krokem KLDR bylo uzavření průmyslového komplexu Kesong.

V poslední době se konalo několik kol rozhovorů mezi oběma zeměmi o obnově provozu v Kesongu, k žádné dohodě se však nedospělo.

Jižní Korea chce od Pchjongjangu především pevné záruky znemožňující další jednostranné uzavření komplexu. Tím by však KLDR de facto přiznala plnou odpovědnost za uzavření Kesongu, míní analytici.