Přísný trest požaduje obžaloba pro sesazeného čínského prominentního komunistického politika Po Si-laje, který se pět dní zpovídal před soudem z přijímání úplatků a ze zneužití moci. Ve své pondělní závěrečné řeči žalobce odůvodnil svůj požadavek tím, že Po se "odmítá přiznat a neprojevuje dostatečnou lítost". Bývalému komunistickému činiteli hrozí v procesu až trest smrti.

Soud, který začal ve čtvrtek, pokračoval o víkendu svědectvími a skončil v pondělí po vyslechnutí závěrečných řečí. Verdikt bude vynesen později, oznámila státní tisková agentura Nová Čína, aniž upřesnila termín. Podle agentury AP by rozsudek měl být oznámen příští měsíc.

Soudní líčení podle žalobce poskytlo dostatečné důkazy Poovy viny. "Zločiny obžalovaného jsou velmi vážné a on odmítá přiznat vinu. Za těchto okolností není prostor pro mírný trest, ale pro přísný v souladu se zákonem," uvedl žalobce.

Strana nechce mučedníka

Proces má ukončit nejhorší skandál čínské komunistické strany za posledních 20 let, který v loňském roce rozpoutalo obvinění Poovy manželky Ku Kchaj-laj z vraždy britského podnikatele Neila Heywooda, za niž byla později odsouzena k podmíněnému trestu smrti s dvouletým odkladem.

Trest smrti hrozí také Poovi, který podle obžaloby přijal od dvou podnikatelů úplatky ve výši 3,27 milionu dolarů (téměř 63 milionů korun), zpronevěřil dalších 800 tisíc dolarů (asi 16 milionů korun) z vládních fondů ze stavebního projektu.

Také měl zneužívat moc coby tajemník komunistické strany v třicetimilionovém městě Čchung-čching, aby zablokoval vyšetřování vraždy Brita, k níž se nakonec přiznala jeho žena. Podle politologů ale Po nakonec vyvázne s mírnějším trestem, protože strana nebude chtít dělat mučedníka z charismatického muže, jenž si v minulosti získal mezi lidmi velkou oblibu.

Po: Moje žena je šílená

V neděli Po Si-laj odmítl svědectví bývalého náčelníka policie v Čchung-čchingu Wang Li-ťüna, s nímž se dostal do sporu poté, co ho Wang upozornil na podíl Ku Kchaj-laj na vraždě Brita. Wanga označil za "odpornou osobu", která zfalšovala výpověď.

Stejně tak v sobotu odmítl výpověď své manželky, která je podle něj "šílená". V pondělí přišel souzený politik s překvapivým prohlášením o milostném trojúhelníku – podle něj se Wang do jeho ženy zamiloval, což mělo ovlivnit jeho činy.

Po popřel, že by se sám dopustil trestného činu, připustil však, že udělal chyby, které vrhly hanbu na komunistickou stranu.

Čínská komunistická strana doufá, že se jí podaří skandál týkající se jednoho z jejích nedávných vysokých představitelů uzavřít tak rychle, jak to bude možné. Mnozí Po Si-lajův pád vnímají jako důsledek jeho porážky ve vnitrostranickém boji o nejvyšší posty před loňskou generační výměnou ve vedení Číny.

Soud zveřejňuje na svém internetovém blogu přepisy - patrně předem upravené - z průběhu procesu. To analytici považují za snahu dodat důvěryhodnosti soudnímu procesu. Výměnou za to, že dostal široce prostor se hájit a mohla se o tom dozvědět veřejnost, Po nevyužil možnosti změnit proces v jeviště, z nějž by mohl veřejně kritizovat vedení a své oponenty. To by bylo nejhorší noční můrou čínské vlády, míní analytici.

"Zatím se jim povedlo vyhnout nejhoršímu," uvedl jeden z hongkongských politologů. "(Po) se snažil hrát v rámci mantinelů nastavených čínským vedením. Nemluví o politicky citlivých věcech, i když všichni v Číně i mimo ni vědí, že jeho problémy jsou politické," dodal.

Soudní výpovědi mezitím přinesly barvitý obrázek života jedné z elitních čínských rodin. Svědectví se soustředila na prokázání toho, že poskytoval politické výhody podnikateli Sü Mingovi, kterého naopak rodina využívala jako svého soukromého bankéře. Sü poskytl například Poově manželce peníze na vilu ve Francii či letenky na výlety na tři kontinenty.