Nová odhalení unikající kontaminované vody z nádrží u poškozené japonské jaderné elektrárny Fukušima vyvolala poplach. Následovala jen několik týdnů poté, co japonští oficiální činitelé přiznali, že do Tichého oceánu více než dva roky po katastrofě prosakuje radioaktivní voda.

Vláda tento týden informovala, že vynaloží 47 miliard jenů (asi 9,4 miliardy korun) na vybudování podzemní "ledové zdi" kolem reaktorů a vyvine pokročilý systém čištění vody.

Agentura AP sestavila přehled základních otázek a odpovědí kolem možných rizik pro ryby a lidi, kteří je konzumují:

KOLIK KONTAMINOVANÉ VODY UNIKÁ DO MOŘE?

Odborníci to odhadují na nejméně 300 tun denně. A to je jen z jednoho ze dvou hlavních zdrojů: z podzemní vody, která protéká kontaminovanými údržbářskými tunely a dírami v elektrárně. Předpokládá se, že voda s mnohem vyšším množstvím radiace uniká prasklinami v základech poškozených jaderných reaktorů a jejich turbín a pomalu se dostává přes půdu do moře.

Kolik přesně jí může být, není známo. Provozovatel elektrárny, společnost Tokyo Electric Power Co. (Tepco), dokonce uvádí, že neexistují jednoznačné důkazy jakýchkoli úniků, byť tuto možnost nepopírá.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se