Turismus se v Číně v posledních letech rozvíjel velmi rychlým tempem a úměrně tomu se zvyšoval i počet zpráv o problémovém chování Číňanů v cizině - včetně ničení památek a konzumace ohrožených živočichů.

Od 1. října v zemi platí nová zákonná úprava regulující turistický ruch, i když její obsah má spíše chránit turisty, než se je snažit nějak usměrnit.

Turistický zákon se především snaží regulovat domácí čínský turistický průmysl a ustavit pravidla pro jeho další růst. Obsahuje omezení pro cestovní kanceláře i pravidla pro to, jak by stát měl plánovat rozvoj turistiky, informoval čínský tisk.

Hodnota turistického průmyslu v Číně dosáhla podle oficiálních údajů v loňském roce 2,3 bilionu jüanů (376 miliard dolarů), což představovalo nárůst o téměř 18 procent v porovnání s rokem 2011. Čínští turisté uskutečnili více než 83 milionů cest do ciziny v hodnotě převyšující 100 miliard dolarů.

Prakticky neregulovaný turistický průmysl byl živnou půdou pro prospěchářské cestovky. Turisté si například často stěžovali na takzvané "nuceně nákupní zájezdy" do Hongkongu. Doprava a ubytování na těchto zájezdech byly levnější, než je obvyklá cena, což se operátoři pokoušeli kompenzovat provizemi od obchodů, kde turisté nakupovali, či podílem na spropitném v restauracích.

Účastníci těchto zájezdů uváděli, že byli zastrašováním nuceni nakupovat a dávat vysoké spropitné. Někteří dokonce tvrdili, že je průvodci zamkli v obchodě, dokud nenakoupili zboží za dost peněz.

Jak napsala oficiální tisková agentura Nová Čína, v reakci na nový zákon už některé cestovní agentury zvýšily cenu zájezdů do Hongkongu.

Nový zákon zároveň nařizuje místním vládám, aby nová turistická zařízení v blízkosti malebných oblastí vznikala "zodpovědným způsobem". A vyzývá také turisty, aby se "chovali slušně". Zatímco pro cestovní kanceláře zákon stanovuje konkrétní tresty, pokud budou turisty zneužívat, za nevhodné chování samotných turistů žádné konkrétní sankce neuvádí.