Příznivci bývalého vysokého představitele čínské komunistické strany Po Si-laje, kterému soud na konci září uložil za korupci a zneužití moci doživotní trest vězení, založili politickou stranu.

Strana vznikla navzdory dlouhé roky platícímu faktickému zákazu nových politických hnutí v zemi, uvedla agentura Reuters.

Strana Č' Sien, což v překladu znamená "ústava je nejvyšší autoritou", byla založena 6. listopadu, tedy tři dny předtím, než v Pekingu začalo čtyřdenní plenární zasedání ústředního výboru Komunistické strany Číny. Po Si-laj byl jmenován doživotním předsedou strany, uvedla jedna ze zakladatelek Wang Čeng, profesorka mezinárodního obchodu z Pekingu. "Podle čínského práva to není nelegální," dodala. Odmítla nicméně upřesnit, kolik členů nová strana má.

Strana oznámila své založení zasláním dopisů komunistické straně i parlamentu. Žádná zvláštní ceremonie se nekonala, popsala Wang Čeng. Jak dodala, dopis poslali přes vězeňské stráže i Po Si-lajovi. Strana byla založena, protože "plně souhlasí s politikou Po-Silaje", stojí v zakládacích dokumentech s odkazem na Poovu levicovou politiku rovnostářství, která mu vynesla množství příznivců.

Čínská ústava umožňuje svobodu sdružování i svobodu slova, ve skutečnosti jsou ale tato práva významně omezena. Podobné je to i se zakládáním politických stran.

Případ Po Si-laje, který si v minulosti dělal naděje, že stane v nejužším vedení země, je nejvážnějším skandálem čínské komunistické strany za posledních 20 let. Rozpoutalo ho v loňském roce obvinění Poovy manželky Ku Kchaj-laj z vraždy britského podnikatele Neila Heywooda, za niž byla později odsouzena k podmíněnému trestu smrti s dvouletým odkladem.

Po podle obžaloby zneužíval svou pozici tajemníka komunistické strany v třicetimilionovém městě Čchung-čching, aby vyšetřování vraždy Brita zablokoval. Přijal prý také od dvou podnikatelů úplatky ve výši 3,27 milionu dolarů (téměř 63 milionů korun) a zpronevěřil dalších 800 000 dolarů (asi 16 milionů korun) z vládních fondů.