Příbuzní nejvyšších čínských představitelů, včetně prezidenta Si Ťin-pchinga a bývalého premiéra Wen Ťia-paa, údajně ve velké míře využívají různých daňových rájů, aby tak skryli nahromaděný majetek. Odhalilo to rozsáhlé vyšetřování, o němž informovala agentura AFP.

Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ) sdělilo, že mezi osobami vlastnícími podíly ve firmách registrovaných v daňových rájích jsou i prezidentův švagr a expremiérův syn a zeť. Sdružení se odvolává na informace, které unikly ze zhruba 2,5 milionu dokumentů.

Podle AFP jde o nejnovější odhalení, které vrhá světlo na utajované bohatství příslušníků rodin čínských vůdců. Agentura nicméně připomněla, že společnosti registrované v daňových rájích mohou být legální, a rovněž podotkla, že neexistují důkazy, že by politici o zmíněných aktivitách svých příbuzných věděli.

Sdružení novinářů ICIJ zmiňuje téměř 22 000 klientů daňových rájů z pevninské Číny a Hongkongu, mezi nimiž jsou dále členové rodiny někdejšího prezidenta Chu Ťin-tchaa, bývalého premiéra Li Pchenga a zesnulého vůdce Teng Siao-pchinga. Ten je oceňovaný za to, že v 80. letech otevřel čínskou ekonomiku světu.

Podle ICIJ na seznamu nechybí ani poslanci čínského parlamentu, šéfové státních podniků a někteří z nejmajetnějších Číňanů. Například nejbohatší Číňanka Jang Chuej-jen anebo Pony Ma a Čang Č'-tung, zakladatelé čínské internetové společnosti Tencent.

Sdružení novinářů uvedlo, že vládním činitelům, bohatým podnikatelům a dalším osobám jmenovaným ve zprávě poslalo dopisy, většina z nich ale neodpověděla.

Mluvčí čínské diplomacie Čchin Kang novinářům na pravidelné tiskové konferenci řekl, že článek je nepřesvědčivý a vyvolává otázky ohledně vedlejších motivů.

Devadesát procent klientů z pevninské Číny, kteří mají peníze v daňových rájích, si zřídilo společnosti na Britských Panenských ostrovech, často s pomocí západních firem jako je UBS a PricewaterhouseCoopers, konstatovali vyšetřovatelé. Sedm procent si vybralo Samou a tři procenta jiné daňové ráje.

Britské Panenské ostrovy byly mimo jiné cílem bohatého podnikatele v oblasti nemovitostí Teng Ťia-kueje, který si v roce 1996 vzal za manželku sestru prezidenta Si Ťin-pchinga. Na základě zmíněné zprávy Teng vlastní padesátiprocentní podíl ve společnosti Excellence Effort Property Development, registrované na ostrovech.

Podle politologa Pchej Min-sina působícího v Kalifornii takové společnosti nemusejí být vyloženě nelegální, ale často jsou spojeny se střetem zájmů a zneužíváním vládní moci.

List The New York Times a agentura Bloomberg v roce 2012 zveřejnily článek o údajném obrovském majetku, který nashromáždily rodiny expremiéra Wena a prezidenta Sia.

Čínské úřady následně zablokovaly internetové stránky těchto médií v Číně a zprávu odsoudily jako snahu očernit čínské vedoucí představitele.

Obdobné reakce se teď dočkala organizace ICIJ, jejíž webové stránky jsou rovněž od středy nedostupné. Stejně tak nedostupné jsou v Číně stránky listu The Guardian, Le Monde a hongkongského deníku Ming Pao, které podle AFP se sdružením ICIJ spolupracovaly.