Pekingské úřady už šest dní udržují oranžový, tedy druhý nejvyšší stupeň znečištění ovzduší, který signalizuje, že se čínské hlavní město dusí pod pokličkou smogu. A čím dál tím víc místních obyvatel se ptá: Jak zlé to musí být, aby vláda zvýšila varování na červený stupeň? napsal zpravodajský server Wall Street Journal.

"Musíme počkat, až budou ulice pokryté mrtvolami lidí, než bude vyhlášen červený stupeň?" napsal jeden z uživatelů na místní internetovou síť Weibo.

Vyhlášení červeného stupně je možné v případě, že úřady předpoví znečištění vyšší než 300 mikrogramů prachových částic na metr krychlový po dobu minimálně tří po sobě jdoucích dní. S tímto varováním je spojené například zavedení střídavých dnů pro jízdu autem se sudými a lichými espézetkami, rozsáhlejší kropení silnic nebo snížení počtu vládních vozidel na silnicích o třicet procent.

Město během víkendu více než stovce společností nařídilo ukončit nebo snížit výrobu. Dalších 36 firem podle pekingských úřadů produkci omezilo dobrovolně. To ovšem obyvatelům Pekingu nestačí. Objevuje se velmi kritické zpravodajství i ze strany státních a přísně kontrolovaných médií.

Už v pátek například zakázala čínská televizní stanice CCTV svým zaměstnancům, aby na sociálních sítích diskutovali o nejnovější vlně smogu. "Pokud používáte oficiální nebo soukromý účet na Weibo, nezveřejňujte nic o pekingském smogu. Děkujeme!" hlásala interní vyhláška. 

Pekingský index znečištění ovzduší začal stoupat minulý týden a podle stanice monitorující kvalitu vzduchu na americkém velvyslanectví v Pekingu vzrostl v úterý až na 551 mikrogramů prachu na metr krychlový. Pro hodnoty vyšší než 500 ambasáda používá označení "mimo index".

Už jakékoliv hodnoty znečištění nad 300 jsou podle amerického úřadu na ochranu životního prostředí v USA "naprosto výjimečné" a obvykle k nim dochází během mimořádných událostí, jako jsou lesní požáry. 

Naději představuje déšť

Ve středu odpoledne podle velvyslanectví index klesl na 180. I tak měly školy ve městě pokyn nepouštět studenty ven. Některé univerzity svým posluchačům dokonce nabídly náhradní internetové vyučování. 

Podle agentury AFP mají obyvatelé Pekingu velký problém sehnat roušky a přístroje, které pomáhají zmírnit škodlivé účinky smogu. Z 29 modelů roušek, které nabízí čínský internetový obchod Tmall, je 26 vyprodaných.

"Sháním roušky a čističky vzduchu, protože ta mlha je čím dál horší. Masky jsou vyprodané a cena čističek dost vyskočila. To všichni panikaří?" ptal se další z uživatelů sítě Weibo.

Situace je kritická i jinde na severu Číny. Ve městě Xinji v provincii Che-pej, která je známá jako jedno z center těžkého průmyslu, bylo zaznamenáno dokonce 761 mikrogramů prachových částic na metr krychlový. 

Peking by se ale už mohl dočkat úlevy. Ve středu večer začalo v hlavním městě pršet a studená fronta, která by měla přecházet přes severní Čínu, by měla většinu smogu rozehnat, uvedla ve středu čínská meteorologická služba.