Hongkongská policie zadržela více než 500 lidí za "nezákonné shromažďování" a "bránění policii" poté, co se v Hongkongu v úterý konal mohutný pochod za demokracii. Informovala o tom agentura AP.

Agentura Reuters upřesnila, že policie v úterý zakročila proti demonstrantům, kteří celou noc pokračovali v protestu vsedě v hlavní obchodní čtvrti a odmítali odejít. Policisté proto ječící a kopající demonstranty odtáhli pryč, i když na odtažení jednoho protestujícího byli často třeba tři nebo čtyři policisté.

"Máme právo na protest. Nepotřebujeme policejní povolení," skandovali demonstranti. Policie zadržené odvezla v autobusech; zatím není jasné, kolik z nich bylo zatčeno a jak dlouho je chce policie držet.

Podle policie se pochodu zúčastnilo asi 100.000 lidí, zatímco organizátoři uvedli, že dav čítal 510.000 účastníků. Lidé se vydali do ulic, aby demonstrovali svou touhu po větší demokracii. Značně tím ale popudili Peking, který před časem varoval, že právě on drží nejvyšší vládu nad Hongkongem; bývalou britskou kolonií, která se pod správu Číny vrátila před 17 lety. Při výročí předání se v Hongkongu pravidelně konají demonstrace.

Cílem úterního pochodu bylo přesvědčit Peking, aby uznal občanům Hongkongu právo vybrat si své politické vůdce. Pochod se konal krátce po skončení neoficiálního desetidenního referenda, v němž se voliči vyslovili pro to, aby veřejnost mohla nominovat kandidáty na vedení Hongkongu sama. Čína s tím ale nepočítá a i když v roce 2017 umožní přímé volby nejvyššího představitele Hongkongu, kandidáty vybere Peking.

Čína převzala Hongkong v roce 1997 na základě dohody s Británií z roku 1984. Zavázala se v ní, že bude území spravovat na základě principu jedna země, dva systémy a že si město po dobu 50 let zachová vysoký stupeň autonomie s výjimkou zahraničních a obranných záležitostí.

Hongkong má stále vlastní právní systém a chrání si svobodu slova a svobodu shromažďování. Peking ale nedávno vyvolal rozruch vydáním dokumentu, v němž se praví, že vysoký stupeň autonomie přiznávané Hongkongu není dědičný, avšak přidělený centrální čínskou vládou.