Tisíce prodemokratických aktivistů si v pondělí vynutily krátkodobé uzavření sídla hongkongské vlády poté, co se před ním střetly s policií. Po více než dvou měsících demonstrací protestující nadále odmítají podřídit se příkazům, aby se z ulic města stáhli, napsala agentura Reuters.

Čínská vláda mezitím odmítla povolit návštěvu Hongkongu skupině britských zákonodárců, kteří chtěli na místě prověřit situaci kolem protestů v bývalé britské kolonii.

Chaos vypukl v době, kdy obyvatelé Hongkongu v ranní špičce mířili do práce. Protestující obsadili středisko Admiralty Centre, kde se nacházejí úřady i obchody. Úřad vlády i parlament musely ráno přerušit provoz a uzavřena zůstala i řada obchodů.

Nejnovější střet, během něhož policisté proti demonstrantům použili obušky a pepřové spreje, je důkazem eskalace hnutí občanské neposlušnosti v Hongkongu.

Podtrhuje také nespokojenost protestujících s tím, že jim Peking odmítá ustoupit ve volebních reformách, a nechce tomuto poloautonomnímu území pod čínskou správou poskytnout větší demokracii.

Demokratické hnutí v bývalé britské kolonii, která se pod správu Číny vrátila v roce 1997, některé komentáře označují za jednu z největších hrozeb pro čínské komunistické vedení od krvavého potlačení prodemokratických studentských protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men v roce 1989.

Prověřit dodržování podmínek dohody, kterou ohledně Hongkongu uzavřely před 30 lety Peking a Londýn, plánovala skupina britských zákonodárců. Dohoda z roku 1984 byla základem pro návrat Hongkongu pod čínskou správu a zdůrazňuje se v ní, že v Hongkongu budou zachovány větší svobody než v pevninské Číně

Šéf zahraničního výboru dolní sněmovny britského parlamentu Richard Ottaway nicméně podle agentury Reuters v neděli tlumočil vyjádření čínského velvyslanectví v Londýně, které uvedlo, že pokud on a jeho kolegové přicestují do Hongkongu, nebude jim povolen vstup.

"Čínská vláda jedná přehnaně konfrontačně, když nám odmítá umožnit vykonávat naši práci," konstatoval Ottaway. Současně vyzval ke svolání mimořádné debaty v parlamentu o této záležitosti.

Britské ministerstvo zahraničí v prohlášení označilo za "politováníhodné", že Čína chce odmítnout vstup jeho delegaci. Tento krok neodpovídá pozitivním vztahům mezi Británií a Čínou z poslední doby a je v rozporu s duchem společné dohody týkající se Hongkongu, dodává se v prohlášení.

Mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing v dnešní reakci konstatovala, že odpovědnost za zahraniční politiku Hongkongu nese Peking, který má veškerá práva rozhodovat o tom, koho na toto autonomní území vpustí.

Před několika dny Peking rovněž odmítl povolit návštěvu Hongkongu britskému poslanci Richardu Grahamovi, který dříve působil jako diplomat v Číně. Peking sdělil, že považuje za nepřijatelnou jeho podporu demonstrantů v Hongkongu. Graham v říjnu v parlamentu zdůraznil, že Británie má povinnost hájit principy společné čínsko-britské deklarace z roku 1984.