Pátrací týmy během víkendu nalezly v Jávském moři pět částí patřících s největší pravděpodobností indonéskému letounu, který se minulou neděli zřítil poblíž ostrova Borneo se 162 lidmi na palubě. Oznámil to podle tiskových agentur šéf indonéského pátracího týmu Bambang Soelistyo.

Podle první předběžné zprávy indonéských meteorologů bylo hlavní příčinou pádu letadla špatné počasí. Stroj údajně vletěl do bouře. Také průběh pátrání nadále komplikuje nepříznivé počasí.

Z lidí na palubě letounu společnosti AirAsia se podle dosavadních informací nikdo nezachránil, do pátku se podařilo z moře vytáhnout 30 těl obětí. Další jedno tělo bylo nalezeno během víkendu.

Speciální mnohonárodní tým vybavený akustickým zařízením stále pátrá i po černých skříňkách ze zříceného airbusu. 

Kvůli špatné viditelnosti nebylo možné nalezené objekty blíže identifikovat. Pokud se skutečně jedná o trosky letadla, mohly by podle záchranářů obsahovat další těla obětí, která se dosud nepodařilo najít.

K troskám letounu se v neděli pokusili dostat potápěči, kvůli nepříznivému počasí se ale museli vrátit, uvedly indonéské úřady. "Počasí je špatné, je tu bouřka a větrno," řekl fotograf agentury Reuters, který cestuje na jedné ze záchranářských lodí.

"Čtyři potápěči se přesunuli na indonéskou námořní loď KRI Banda Aceh, ale ponoření museli nakonec odvolat kvůli silným podmořským proudům," dodal.

Námraza asi poškodila motory

Více než tisíc věřících se zúčastnilo nedělní smuteční mše v kostele v indonéském městě Surabaya, kde se modlili za rodiny obětí. Členové místní kongregace tvořili čtvrtinu ze 162 cestujících a členů posádky na palubě zříceného letounu.

Indonéské úřady v sobotu rovněž oznámily, že společnost nejspíš porušila podmínky své licence. Nyní budou prověřovat její letový řád, letoun totiž před týdnem údajně neměl vůbec letět.

Indonéská meteorologická agentura BMKG zveřejnila předběžnou analýzu povětrnostních podmínek, které v době pádu v oblasti panovaly. Ve své zprávě uvedla, že stroj nejspíš vletěl do bouřkových mraků. Na letadle se pak vytvořila námraza a došlo k poškození motorů, citoval ze zprávy singapurský deník The Straits Times.

Satelitní snímky naznačily, že teploty se v dráze letu pohybovaly kolem minus 80 až minus 85 stupňů Celsia. Jak nicméně agentura rovněž sdělila, nejde o konečný závěr vyšetřování. "Je to jen jedna analýza toho, co se mohlo přihodit na základě dostupných meteorologických dat. Není to konečné stanovisko o příčině nehody," uvedla BMKG.

Indonéské ministerstvo dopravy v sobotu oznámilo, že prověří všechny lety společnosti AirAsia. Podle ministerstva je možné, že by společnosti mohla být odebrána licence. Osudný nedělní let se totiž vůbec neměl uskutečnit. Společnost měla údajně povolení létat na této trase čtyři dny v týdnu, nikoli však v neděli. Singapurské úřady nicméně naopak tvrdí, že společnost povolení měla.

V sobotu měla do oblasti neštěstí dorazit loď se dvěma zařízeními na vyhledávání podmořských akustických signálů. Na lodi je tým francouzských, singapurských a indonéských expertů, který se účastní vyšetřování všech nehod letounů Airbus.

Pátrání se v minulých dnech soustředilo na oblast v severní části Jávského moře, kde už se našly trosky letounu a několik těl. V předpokládané oblasti neštěstí operují lodě z Indonésie, Malajsie, Singapuru a Spojených států. Ze vzduchu pátrá po troskách stroje devět letadel, která prohledávají oblast o rozloze 13 500 čtverečních kilometrů.

Dva letouny se 72 záchranáři a speciální pátrací ponorku poslalo i Rusko, k nim by se měly připojit ještě další dvě japonské lodě a tři vrtulníky.