Indonésie popravila osm lidí, včetně sedmi cizinců, za pašování drog. Z cizinců šlo o dva Australany, čtyři Nigerijce a Brazilce. Odsouzence zastřelily popravčí čety postupně kolem středečních 00:25 jakartského času (v úterý 19:25 SELČ).

Indonéská média uvádí, že byla nečekaně ušetřena odsouzená Filipínka poté, co se vzdala úřadům žena, která ji pro pašování drog naverbovala.

Sestra odsouzené Filipínky Mary Jane Velosoové před popravou, která byla nakonec v jejím případě odložena, řekla: "Doufáme v zázrak!"

Podle neoficiálních informací byli nejprve zastřeleni Australané, kterým bude splněno přání, aby jejich těla byla převezena k pohřbu do jejich vlasti, a nakonec Indonésan. Každý měl jinou popravčí četu o 12 lidech. Ostré náboje byly pokaždé vždy jen ve třech z 12 pušek.

Po výkonu trestu byla podle listu The Jakarta Post pronesena za každého popraveného modlitba podle jeho vyznání. "Popravy proběhly podle plánu, aniž by je cokoli narušilo," citoval deník policejního důstojníka, který byl výkonu rozsudku přítomen.

Indonéské úřady v sobotu oficiálně informovaly skupinu o blížící se popravě. Podle místních zákonů musejí odsouzenci dostat zprávu o vykonání trestu nejméně 72 hodin předem.

Odsouzenci mohli podle AP vyslovit poslední přání a dostali také možnost rozloučit se se svými příbuznými. Podle agentury AP provázely poslední setkání srdceryvné scény.

Jeden z odsouzenců, jednatřicetiletý Australan Andrew Chan, se v pondělí ještě stačil oženit se svou snoubenkou.

Skupinu zatkla policie na indonéském ostrově Bali v dubnu 2005. Odsouzeni byli o rok později. Původně byl mezi čekateli na popravu i Francouz Serge Atlaoui, jeho právník ale prozatím dosáhl odkladu tím, že podal stížnost proti způsobu, jímž byla zamítnuta jeho žádost o milost.

Proti popravám protestovala OSN a především Austrálie. Šéfka australské diplomacie se ještě v pondělí snažila plánovanou popravu oddálit. Ministryně tvrdila, že proces s Australany obžalovanými z pašování drog mohl být ovlivněn korupcí a že by tato podezření měly indonéské úřady prověřit.

Indonésie má výjimečně přísné protidrogové zákony a popravy pašeráků drog tam jsou časté. Na výkon trestu smrti tam v současnosti čeká 138 lidí, asi třetina jsou cizinci. Letos v lednu bylo v Indonésii popraveno za obchodování s drogami šest lidí, z nichž pět byli cizinci. Tyto popravy vyvolaly po celém světě ostrou kritiku ze strany vlád a ochránců lidských práv.