V Nepálu byly nalezeny trosky amerického vojenského vrtulníku, který pomáhal obětem zemětřesení. Neštěstí zřejmě nepřežila celá jeho posádka, která čítala šest příslušníků americké námořní pěchoty a dva nepálské vojáky. Zprávu o osudu vrtulníku, který se pohřešoval od úterý, v pátek podle zpravodajského serveru BBC přinesla nepálská armáda.

Podle nepálské armády stroj narazil do horského srázu a byl zcela zničen. Zatím není zřejmé, komu patří tři ohořelá těla, která byla objevena poblíž helikoptéry. "Pátrání po dalších pokračuje. Vzhledem k tomu, že byla helikoptéra roztříštěna na kusy, není žádná šance, že by nehodu někdo přežil," konstatovala nepálská armáda.

Vrtulník dopravoval humanitární pomoc lidem postiženým ničivými otřesy půdy z 25. dubna, které si vyžádaly přes 8000 mrtvých.

Trosky vrtulníku se našly v horské oblasti v nadmořské výšce 3400 metrů 56 kilometrů východně od Káthmándú nedaleko hranic Nepálu s Čínou. Nepálský pátrací tým nejprve spatřil trosky ze vzduchu, poté byli vysláni na místo nepálští i američtí vojáci. Americký záchranný tým následně potvrdil, že trosky skutečně pocházejí z pohřešovaného vrtulníku UH-1Y Huey námořní pěchoty Spojených států.

Do pátrání bylo v minulých dnech zapojeno 600 příslušníků nepálské armády a také americké a nepálské letouny. Příčiny nehody nejsou známé. Mluvčí Pentagonu Steve Warren dříve prohlásil, že helikoptéra vyhodila zásoby rýže a celt v jednom místě a byla na cestě k dalšímu, když s ní velení ztratilo kontakt.

Indický vrtulník, který se v době zmizení stroje nacházel poblíž, prý zachytil rádiovou komunikaci z amerického letounu, v níž se mluvilo o možném problému s palivem.

Zemětřesení o síle 7,8 stupně z 25. dubna si vyžádalo 8199 mrtvých. V úterý 12. května pak zasáhly Nepál další otřesy půdy, které mají podle nejnovější bilance na svědomí 117 obětí, z nichž mnohé pocházejí právě z oblasti, kde týž den havaroval americký vrtulník. V Nepálu po zemětřeseních pomáhá 300 amerických vojáků.