Vojenská námořnictva Ruska a Číny ve čtvrtek zahájila největší společné manévry v moderní historii. Cvičení se koná v Japonském moři a potrvá do 28. srpna. Informovala o tom agentura Nová Čína.

Sedm válečných lodí čínského námořnictva v čele s torpédoborcem Šen-jangem dorazilo do ruského přístavu Vladivostok, kde je přivítalo salvami místní dělostřelectvo.

Aktivní fáze manévrů se ve dnech 24. až 27. srpna zúčastní 22 válečných plavidel, 20 letadel a více než 500 příslušníků námořní pěchoty obou zemí. Na pevnině bude nasazeno kolem 40 pancéřových vozidel.

Členové námořnictva obou zemí budou mimo jiné nacvičovat společné akce proti nepřátelským ponorkám, letadlům a lodím, které budou zahrnovat i ostrou palbu na cíle na hladině a pod hladinou moře i ve vzduchu.

Manévry mají podle obou zúčastněných stran obranný charakter a nejsou namířeny proti žádným jiným zemím. "Hlavním cílem cvičení bude zlepšení organizace společných akcí na moři, na souši i ve vzduchu," prohlásil podle ruské agentury TASS mluvčí Východního vojenského okruhu Roman Martov.

Čínská oficiální agentura Nová Čína rovněž zdůraznila, že cílem cvičení není vytvoření rusko-čínské vojenské aliance. Obavy z tohoto záměru prý vyjádřili někteří američtí a evropští politici. Symbolem užší spolupráce Číny a Ruska je podle pozorovatelů také plánovaná zářijová cesta ruského prezidenta Vladimira Putina do Číny na oslavy 70. výročí konce druhé světové války v Tichomoří.