Severní Korea ve středuodpálila balistickou raketu, jež dopadla východně od pobřeží KLDR a do blízkosti japonských vod. Raketa urazila 1000 kilometrů a podle Soulu jde o jeden z nejdelších severokorejských raketových testů. Japonský premiér Šinzó Abe situaci hodnotil jako vážné ohrožení Japonska. KLDR má podle rezoluce OSN zákaz vyvíjet technologii jaderných a balistických střel.

Podle armády Spojených států ve středu byly souběžně odpáleny dvě balistické střely středního doletu, z nichž jedna okamžitě poté explodovala, zatímco trasa druhé vedla nad Severní Koreou do Japonského moře. 

Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že nejnovější odpaly mezinárodně izolované KLDR ostře odsuzuje. Spojené státy jsou podle něj připraveny se bránit a chránit svoje spojence.

Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci střelu odpálili v 7:50 místního času z provincie Hwanghe ležící jihozápadně od hlavního města Pchjongjangu. Podle severokorejského vládního zdroje, který citovala jihokorejská agentura Jonhap, šlo zřejmě o střelu středního doletu typu Rodong. Je vylepšenou verzí sovětské rakety Scud a jako raketa středního doletu je schopna zasáhnout nejen celou Jižní Koreu, ale také velkou část Japonska. Odhaduje se, že KLDR má 300 střel Rodong s maximálním doletem 1300 kilometrů.

Činitel jihokorejského společného sboru náčelníků štábů uvedl, že střela poukazuje na "ambici (KLDR) zaútočit na sousední země". Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Anna Richeyová-Allenová podle agentury AFP sdělila, že Spojené státy jsou připraveny spolupracovat se svými spojenci na odpovědi k nejnovějším provokacím KLDR a bránit sebe i svoje spojence před jakýmkoliv útokem nebo provokací. 

Odpálení severokorejské rakety odsoudil japonský premiér Šinzó Abe. Řekl, že jde o "závažné ohrožení bezpečnosti země". "Je to skandální čin, který není možné tolerovat," uvedl také premiér. Japonský ministr obrany Gen Nakatani již dříve řekl, že střela dopadla do Japonského moře do takzvané výlučné ekonomické zóny japonského souostroví, což se stalo poprvé od roku 1998. Japonské složky zůstávají v pohotovosti pro případ dalších odpalů ze Severní Koreje, řekl také.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

KLDR k nelibosti Soulu, Tokia či Washingtonu uskutečnila v posledních měsících několik raketových zkoušek a podnikla také jaderný test. Spojené státy se v reakci na to dohodly s Jižní Koreou, že v jižní části Korejského poloostrova rozmístí jako protiváhu vyspělý americký protiraketový štít THAAD. Pchjongjang tento krok tvrdě kritizoval a pohrozil odvetou.

Před zhruba třemi týdny KLDR podle Soulu odpálila tři balistické rakety, které dopadly po 500 až 600 kilometrech letu do vod Japonského moře. Severokorejské raketové zkoušky následně potvrdily i Spojené státy.

Agentura AP napsala, že se očekává, že KLDR bude v testech pokračovat na protest proti plánovanému společnému cvičení armád USA a Jižní Koreje. Má začít v srpnu a je ohlášeno jako příprava obranných schopností obou armád, KLDR je však považuje za přípravu útočných operací.

Česko KLDR vyzvalo k zastavení testů

České ministerstvo zahraničí je znepokojeno pokračováním testů balistických raket a ve středu v tiskovém prohlášení vyzvalo Severní Koreu k zastavení testů a označilo aktivitu za porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN.

"Ministerstvo zahraničních věcí ČR vyzývá KLDR k zastavení testů balistických raket, dodržování všech mezinárodních závazků vyplývajících z příslušných rezolucí OSN k balistickým technologiím i jadernému programu a zdržení se akcí, které zvyšují napětí v regionu," uvedlo ministerstvo na svém webu.