Severní Korea je ochotná jednat se Spojenými státy, pokud nastanou patřičné podmínky. Sdělila to v sobotu vysoká diplomatka Čche Son-hui ze severokorejského ministerstva zahraničí. Americký prezident Donald Trump nedávno prohlásil, že by byl poctěn, kdyby se mohl sejít se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

USA ale v květnu kvůli zbrojním testům Severní Koreje zpřísnily vůči této zemi sankce. Dopisem zaslaným americké Sněmovně reprezentantů proti tomu v pátek protestoval severokorejský parlamentní výbor.

Čche Son-hui odpovídá za kontakty KLDR se Severní Amerikou. S novináři hovořila v Pekingu, v němž se zastavila na cestě z Norska. "Budeme jednat, pokud k tomu budou podmínky," řekla na dotaz, zda KLDR připravuje jednání s Trumpovou administrativou.

K dotazu týkajícímu se kontaktu s nově zvoleným jihokorejským prezidentem Mun Če-inem řekla: "Uvidíme." Mun Če-in slíbil, že bude vůči Pchjongjangu uplatňovat umírněnou politiku. Je ochoten jet do Pchjongjangu jednat a řekl, že kromě sankcí je třeba k řešení problému severokorejských zbraní využít také diplomacii.

V Oslu se Čche podle japonských sdělovacích prostředků zúčastnila jednání s delegací bývalé americké vlády. Podle těchto zdrojů není do rozhovorů zapojen nikdo ze současné americké administrativy.

Trump v jednom z rozhovorů koncem dubna řekl, že hrozí "velký konflikt" s KLDR. Prohlásil, že by uvítal diplomatické řešení sporu kolem jaderného a raketového programu KLDR.

Severní Korea provedla již pět jaderných testů a nesčetně raketových zkoušek, přičemž tu poslední v dubnu.

Podle zpravodajského severu BBC bude KLDR zřejmě muset přistoupit na diskusi o omezení jaderného zbrojního programu, pokud bude chtít zahájit jednání s USA.

Americká Sněmovna reprezentantů, v níž mají převahu republikáni, 4. května odhlasovala nové sankce vůči KLDR, které mají postihnout zejména její loďařský průmysl a potrestat využívání otrocké práce. Cílem je podle poslanců zabránit pchjongjangskému režimu, aby získával peníze pro svůj jaderný a raketový program.