Od šelfového ledovce na západě Antarktidy se odlomila kra, jejíž rozloha se pohybuje kolem 5800 kilometrů čtverečních. Podle britských vědců to potvrdily nejnovější družicové snímky. Jde o jednu z největších mas ledu, jaká se kdy od jižního světadílu odtrhla. Kra o hmotnosti asi jednoho bilionu tun zabírá větší rozlohu, než má například Moravskoslezský nebo Ústecký kraj.

Kra se odlomila mezi pondělím a dneškem, vědci ale už několik let předpovídali, že se tak stane. V ledu se vytvořila 80 kilometrů dlouhá prasklina a ještě v lednu drželo kru na místě pouhých 20 kilometrů ledu. Prasklina se vytvořila v šelfovém ledovci označovaném jako Larsen C, který má tloušťku asi 350 metrů a vyskytuje se na západním okraji Antarktidy.

Podle profesora Luckmana z univerzity ve Swansee je těžké odhadnout dráhu ledovce. Ten se podle něj s největší pravděpodobností rozpadne na části. Některé z nich by však mohly odeplout do teplejších vod, a ohrozit tak lodní dopravu směřující do Jižní Ameriky. Tající kry by také mohly přispět ke zvýšení hladiny oceánu.

Nově vzniklý ledovec má zhruba poloviční velikost oproti kře, která se odtrhla od šelfového ledovce Ross v roce 2000, ale i tak patří ke zhruba deseti největším, jaké kdy byly zaznamenány.

Rozpadání šelfového ledovce Larsen C označují vědci za nikoliv klimatickou, ale geologickou událost. I když připouštějí, že k rozšíření pukliny mohlo globální oteplování přispět.

Od Antarktidy se odtrhla bilion tun vážící kra

Od Antarktidy se odtrhla bilion tun vážící kra