Je mimořádné, pokud se v Jižní Koreji postaví do čela firmy žena. Může se to ale stát největší jihokorejské společnosti, Samsungu. Do jeho čela by mohla nastoupit vnučka zakladatele, dnes sedmačtyřicetiletá I Bo-či.

Jejímu bratrovi, který stojí v čele konglomerátu, totiž podle pondělní obžaloby po měsíce trvajícím procesu kvůli korupci hrozí až dvanáct let za mřížemi.

A pokud by byl odsouzen, byla by to z hlediska korejské tradice pro image firmy horší rána, než kdyby se do jejího čela postavila žena.

I Bo-či svým charakterem i manažerským nadáním nápadně připomíná svého zesnulého otce I Kun-hiho. Pozici v čele světoznámé firmy jí Jihokorejci přisuzovali ještě za otcova vedení a navzdory konvencím ji v podnikatelské kariéře podporovala i rodina. Současného ředitele I Če-jonga korejská veřejnost příliš nerespektovala, vyčítala mu, že postrádá charisma. A navíc se zamotal do jednoho z největších korupčních skandálů, jaké země pamatuje.

Žalobci během pondělního soudu navrhli, aby byl dosavadní ředitel firmy Samsung poslán do vězení na dvanáct let, pokud bude usvědčen z uplácení, zpronevěry, křivého svědectví a skrývání majetku v zahraničí.

Soud musí dospět k rozhodnutí do 25. srpna, kdy I Če-jongovi vyprší doba, kterou má strávit ve vazbě.

Devětačtyřicetiletý I Če-jong nastoupil do vedení firmy Samsung po smrti svého otce v roce 2014. I s otcovým jménem se pojily různé korupční skandály, pokaždé byl ale omilostněn. I Če-jong měl Samsung očistit od předchozích skandálů, zmodernizovat ho a zprůhlednit.

Místo toho firmu dostal do ještě větších problémů. I Če-jong byl mimo jiné obviněn, že podplatil bývalou prezidentku Pak Kun-hje, aby ho podpořila v získání vedoucí pozice v rodinné firmě, která je největším světovým výrobcem mobilních telefonů, prodává elektroniku i oděvy, staví byty i lodě, nabízí pojištění a provozuje nemocnice.

Firma, kterou založil jako malý obchod dědeček I Če-Jonga a I Bo-či v roce 1938, dnes zaměstnává více než tři sta tisíc lidí v 79 zemích.

Skandál, který policie a soudy vyšetřují už čtyři měsíce, Jižní Koreou silně otřásl. Tamější hospodářství a politika spolu úzce souvisejí, majitelé Samsungu měli vždy velký vliv na politiku země. Pondělnímu návrhu na trest předcházelo dvaapadesát zasedání soudu, při nichž zaznívala svědectví a nové důkazy. I Če-jong na závěr obvinění se slzami v očích popřel.

"Nikoho, ani paní prezidentku, jsem nikdy nežádal, aby udělal něco ve prospěch společnosti nebo mé osoby. Hluboce lituji, že jsem zapříčinil takové zklamání. Omlouvám se za to," uvedl jediný syn I Kun-hiho, bývalého šéfa Samsungu, I Če-jong ve své závěrečné řeči.

Princ Samsungu, jak I Če-jonga přezdívá jihokorejský tisk, vystudoval východoasijské dějiny na univerzitě v Soulu, poté získal titul MBA na elitní soukromé univerzitě v Tokiu. Nato se neúspěšně pokusil na Harvardu o doktorát z ekonomie.

I Če-jongova sestra I Bo-či promovala na korejské univerzitě Yonsei. V současné době pracuje jako poradkyně v Samsung C&T a vede síť hotelů Shilla, což je jeden z největších světových prodejců zboží v režimu duty free. Podle agentury Reuters ale někteří pozorovatelé tvrdí, že nemá žádnou zkušenost s nejdůležitější součástí firmy, Samsung Electronics vyrábějící čipy, mobilní telefony a další elektroniku.