Americká velvyslankyně v OSN Nikki Haleyová v pátek vyzvala země vyvážející zbraně do Barmy, aby export pozastavily kvůli násilí páchanému v této zemi vůči menšinovým muslimským Rohingům.

Řekla, že bojkot by měl trvat, dokud barmská armáda své akce ověřitelným způsobem nezastaví, uvedla agentura Reuters.

"Nemůžeme se bát nazývat aktivitu barmských úřadů tím, čím se ukazuje, že je: brutální a trvalou kampaní s cílem vyčistit zemi od etnické menšiny," řekla Haleyová na zasedání Rady bezpečnosti OSN.

"Mělo by to zahanbit vedoucí barmské představitele, kteří toho tolik obětovali za otevřenou, demokratickou Barmu," dodala velvyslankyně v narážce na barmskou vůdkyni Aun Schan Su Ťij, která byla desítky let disidentkou bojující proti bývalému vojenskému režimu.

Generální tajemník OSN António Guterres v pátek vyzval k "zastavení vojenských operací" v západní části Barmy a v souvislosti s postavením Rohingů hovořil o "humanitární noční můře".

Skupina amerických republikánských a demokratických senátorů v pátek mezitím vyzvala vládu prezidenta Donalda Trumpa, aby plně využila svého vlivu k tomu, aby pomohla vyřešit rohingskou krizi, při níž z Barmy do sousedního Bangladéše uprchlo zhruba půl milionu lidí.

Dopis, který ve 100členném Senátu podepsali čtyři republikáni a 27 demokratů, zároveň vyzývá amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona a šéfa americké agentury pro mezinárodní rozvoj Marka Greena, aby zajistili další humanitární pomoc uprchlíkům.

Senátoři v listu označují za neuvěřitelné, že navzdory mezinárodnímu odsouzení barmské úřady nadále popírají páchaná zvěrstva.