Indie ve čtvrtek provedla úspěšnou zkoušku své nejvyspělejší mezikontinentální rakety Agni-V, která může nést jaderné hlavice a má dolet 5000 kilometrů. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na indické ministerstvo obrany.

Indie má arzenál, kterým je schopna zasáhnout celé území svého dlouhodobého rivala Pákistánu, v posledních letech se ale soustřeďuje také na tušenou čínskou hrozbu.

Indie s Čínou v roce 1962 vedly válku a stále se přou o hraniční linie. Dillí Peking rovněž podezřívá, že se v posledních letech snaží zvýšit svůj vliv v Indickém oceánu.

Pákistán a Čína proti indickým zbrojním testům opakovaně protestují. Dillí nicméně ujišťuje, že ostatní země by raketu neměly vnímat jako hrozbu a celý program má pouze odstrašovací charakter.

Střelu, která je schopna zasáhnout i čínská města Peking a Šanghaj, testovala Indie poprvé v roce 2012. Při čtvrtečním, celkově již pátém testu byla raketa vypálena z testovacího střediska na ostrově u břehů východoindického státu Urísa v Bengálském zálivu, napsal zpravodajský server CNN.

Indický politolog Vipin Narang uvedl, že cílem čtvrteční zkoušky nebylo ukázat "nové schopnosti indického raketového programu". "Jedná se pouze o další krok při vývoji této rakety, než ji Indie zařadí do svého arzenálu," řekl.

Třístupňová raketa Agni-V využívá pevné palivo a dokáže nést jadernou hlavici o váze až 1,5 tuny. Je vysoká 17,5 metru, startovní hmotnost je 50 tun. Je schopná nést několik hlavic, ale i vynést satelit na oběžnou dráhu.