Premiér Andrej Babiš v sobotu zamíří do Sofie, kde se sejdou předsedové vlády šestnácti zemí ze střední a východní Evropy s čínským protějškem Li Kche-čchiangem. Takzvaný summit 16+1, který se na popud Pekingu poprvé uskutečnil před šesti lety, má za cíl prohloubit vzájemné investice. Na rozdíl od ostatních premiérů má Babiš s investováním v Číně přímou zkušenost z doby, kdy přímo vlastnil a řídil holding Agrofert.
A byla to zkušenost velmi trpká. Zatímco například skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera se v Číně dokázala etablovat se spotřebitelskými půjčkami pod zastřešením firmy Home Credit, Babiš se v nejlidnatější zemi světa neprosadil. Na projektu, který spadal pod přerovskou chemičku Precheza, ztratil podle vlastních slov miliardu korun.
Precheza vyrábí titanovou bělobu, jež má široké využití například v nátěrových hmotách nebo v potravinářství. Zhruba před dvanácti lety chtěl Babiš znásobit její výrobu v závodě, jejž si Agrofert pořídil ve východočínské provincii Anhui. Čínská investice ale táhla jinak úspěšnou přerovskou fabriku finančně dolů. Jen za roky 2008 a 2009 Precheza v Číně vykázala ztrátu přes 300 milionů korun.
Co se dočtete dál
- Co se konkrétně Babišovi v Číně stalo?
- Plánuje někdy ještě v této zemi podnikat?
- Jaké spojence mají Číňané v české politice?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.