Italský módní dům Versace se omluvil Číně za trička, která uváděla čínská teritoria Hongkong a Macao jako samostatné země. Společnost je přestala vyrábět už na konci července, kontroverzního nápisu si ale všímají lidé na čínských sociálních sítích. S podobným problémem se momentálně potýkají i další západní značky - americká firma Coach nebo francouzská společnost Givenchy, napsala agentura Reuters.

Kontroverzní triko, jehož obrázek se v Číně velmi rychle rozšířil na sociálních sítích, je potištěné seznamem měst, u kterých je vždy uvedena i příslušná země. Objevuje se zde například dvojice "Milán - Itálie" nebo "New York - USA", uživatele sociálních sítí pobouřily nápisy "Hongkong - Hongkong" a "Macao-Macao". Obě bývalé evropské kolonie spadají od konce minulého tisíciletí pod Čínu.

Italská společnost se omluvila na populární čínské sociální síti Weibo. "Omlouváme se za způsobený spor. Milujeme Čínu a respektujeme její svrchovanost," uvedla firma. "Čínská územní celistvost je nedotknutelná a za všech okolností neporušitelná," dodala společnost Versace. Osobní omluvu Čínské lidové republice na svém Instagramu zveřejnila také Donatella Versace, hlavní módní návrhářka značky a sestra jejího zakladatele Gianniho. "Nikdy jsem neměla v úmyslu zpochybnit čínskou národní svrchovanost, proto se za tuto nepřesnost osobně omlouvám," uvedla návrhářka.

Do citlivého tématu čínských území se zapletly i další luxusní značky. Americký Coach na podobně vypadajícím tričku uvedl Hongkong a další diskutované čínské území Tchaj-wan jako samostatné země. Stejný přešlap udělala i francouzská Givenchy, firmy přišly o ambasadory svých značek v Číně a na sociálních sítích čelí velké kritice.

Zvláštní administrativní oblasti Macao a Hongkong od sebe na jihu Číny dělí delta Perlové řeky. Původně britský Hongkong se stal součástí Čínské lidové republiky v roce 1997, poslední portugalská kolonie Macao v roce 1999, obě mají od Pekingu oddělený právní systém. Hongkong se v posledních měsících potýká s masivními demonstracemi proti dohledu pevninské Číny. Demonstrace původně začaly jako protest proti zákonu o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny a postupně přerostly v požadavek na větší demokratičnost politického systému.