Úřady v australském státě Nový Jižní Wales varují, že nebývalým tempem ubývá množství vody v tocích, které jsou klíčové pro přehrady zásobující největší australské město Sydney. Její množství v nádržích zřejmě kvůli nejhoršímu suchu od začátku měření klesne na méně než polovinu maximální kapacity, uvedla v pátek vláda Nového Jižního Walesu, v němž Sydney leží.

V nádrži Warragamba, hlavní zásobárně pro Sydney, je v současnosti takové množství vody, které odpovídá 51,4 procenta kapacity této přehrady. Proti loňsku je to asi o 18 procent méně a ve srovnání s předloňským rokem je teď stav přibližně poloviční. Množství vody, které do přehrady přitéká, je ve srovnání s loňskem jen desetiprocentní.

Ministryně pro vodní hospodářství a bydlení Melinda Paveyová uvedla, že v tocích, které byly dlouhodobě považovány za spolehlivé zdroje, se teď vody nedostává. Postěžovala si přitom, že ještě nikdy nepřitékalo tak málo vody do přehrad, které jsou pro Sydney klíčové.

Velkým městům ve vnitrozemí hrozí, že jim během příštích dvanácti měsíců dojde voda, varovala Paveyová. "Taková je tvrdá realita v našich regionech," dodala. Sydney se může podle současných scénářů ocitnout "na suchu" za dva roky.

Sydney v posledních měsících přijalo různá opatření na omezení spotřeby vody, zatím se týkají jejího využití venku. Lidé například nesmějí přes den zalévat trávníky a zahrady, zakázáno je kropit tvrdý povrch, jako jsou například příjezdové cesty. K napouštění bazénů s objemem vyšším než deset tisíc litrů je nutné zvláštní povolení.

Letos v březnu byla v Sydney do plného provozu uvedena stanice na odsolování mořské vody s cílem doplnit zásoby vody ve městě na sedmdesátiprocentní úroveň. Úřady zároveň mají v úmyslu kapacitu tohoto zařízení zvýšit.