Čína ve čtvrtek ostře kritizovala americký Kongres za to, že schválil návrh zákona, jehož cílem je chránit lidská práva v Hongkongu. Zákon o lidských právech a demokracii v Hongkongu odsouhlasil v úterý jednomyslně Senát Spojených států a ve středu prošel také Sněmovnou reprezentantů. Peking nyní podle agentury AP žádá, aby americký prezident Donald Trump zákon vetoval. Bílý dům však už naznačil, že Trump dokument podepíše.

Hongkongem půl roku zmítají protivládní protesty, jejichž účastníci požadují demokratické reformy. Demonstrace v posledních týdnech pravidelně přerůstají v násilné střety protestujících s policií, která zatýká tisíce lidí. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang na čtvrteční tiskové konferenci prohlásil, že americký zákon o lidských právech a demokracii v Hongkongu poškozuje zájmy Číny i USA na tomto poloautonomním čínském území.

Čínská diplomacie zároveň znovu obvinila Spojené státy z vměšování se do vnitřních záležitostí Číny a pohrozila "přísnými odvetnými opatřeními", pokud zákon začne platit. Rozhodnutí Kongresu podle Pekingu poškozuje bilaterální vztahy a neprospívá míru v oblasti.

Od roku 1997, kdy Británie předala svou bývalou kolonii Číně, je Hongkong spravován podle principu jedna země, dva systémy, což mu má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Díky zmíněnému principu se Hongkong doposud těšil ze strany USA hospodářským, obchodním a dalším privilegiím, která Washington pevninské Číně neposkytuje.

Pokud vstoupí v platnost zákon o lidských právech a demokracii v Hongkongu, bude americká vláda muset každoročně ověřovat, zda Peking nadále vůči Hongkongu dodržuje zvláštní přístup. Kritici tvrdí, že Čína svobody občanů v Hongkongu postupně omezuje, což Peking popírá. Zákon také umožní uvalovat sankce na čínské a hongkongské představitele, kteří porušují lidská práva.

Kromě zákonu o lidských právech schválil americký Kongres ještě druhý zákon, který zakazuje vývoz jistých druhů nesmrticích zbraní a munice do Hongkongu, včetně slzného plynu, pepřového spreje, gumových projektilů, vodních děl či taserů. Těmito prostředky hongkongská policie opakovaně zasahuje proti demonstrantům.

Pro Čínu je Hongkong ekonomicky velmi důležitý, současný systém propůjčuje bývalé kolonii speciální mezinárodní postavení, díky kterému je region zajímavý pro zahraniční investory. Toho využívá Komunistická strana Číny, která se snaží, aby zahraniční firmy expandovaly z Hongkongu do zbytku země. Velká část přímých zahraničních investic proudí do Číny právě skrze tuto zvláštní administrativní oblast, píše Reuters.