Počet nakažených koronavirem v Číně stoupl z 24 324 na 28 018, mrtvých je 563. S odvoláním na čínskou národní zdravotnickou komisi (NHC) o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters. Třiasedmdesát mrtvých je zatím největší nárůst obětí ze dne na den.

Mezi oběťmi je i čínský lékař Li Wen-liang, který se před novým koronavirem snažil varovat veřejnost již loni v prosinci. Podle nemocnice ve městě Wu-chan právě nákaze tímto virem podlehl. Informaci ve čtvrtek večer přinesla agentura AP.

Oznámení o Liově úmrtí předcházely protichůdné informace. Čínská média nejprve tvrdila, že Li zemřel. AP později s odvoláním na wuchanskou nemocnici psala, že doktor není mrtvý, ale v kritickém stavu. Nakonec se zprávy o jeho smrti potvrdily.

Li Wen-liang se kvůli informování o koronaviru dostal do problémů s čínskými úřady. Už v prvních týdnech začínající epidemie zveřejnil na čínské aplikaci WeChat zprávu o tom, že sedmi pacientům v nemocnici diagnostikovali nemoc podobající se chorobě SARS a že nemocní byli umístěni do karantény. Policie ho obvinila z šíření poplašné zprávy.

Odborníci se obávají, že epidemie ohrozí olympijské hry

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ve středu uvedl, že 80 procent případů infikovaných novým koronavirem je v epicentru nákazy, kterým je provincie Chu-pej ve střední Číně. Na Čínu pak připadá zhruba 99 procent všech případů zaznamenaných ve světě.

Chu-pej ohlásila ke čtvrtečnímu ránu tamního času dalších 70 obětí nového koronaviru. Počet úmrtí v této provincii tak vzrostl na 549. Celková bilance potvrzených případů nákazy zde vzrostla na 19 665 lidí.

O jedné oběti koronaviru dále informovaly severočínské město Tchien-ťin, provincie Chej-lung-ťiang na severovýchodě země a provincie Kuej-čou na jihozápadě.

Agentura AP k údajům NHC přidává ještě 21 nakažených v Hongkongu a deset dalších případů v Macau. Celkem ve 27 zemích byla nákaza novým koronavirem potvrzena u 28 273 lidí, napsala agentura Bloomberg.

Nejvíce nakažených mimo Čínu hlásí Japonsko, Singapur a Thajsko. Mimo Čínu podlehli koronaviru dva lidé - jeden v Hongkongu a druhý na Filipínách.

Německo ve čtvrtek potvrdilo třináctý případ nákazy novým typem koronaviru. Jde o manželku jednoho ze zaměstnanců firmy Webasto z bavorské obce Stockdorf u Mnichova, která je ohniskem nákazy virem v zemi. Už dříve místní úřady informovaly, že se koronavir prokázal i u dvou dětí tohoto páru. Podle agentury DPA je zdravotní stav otce stabilizovaný. Matka a jejich dvě děti nevykazují žádné symptomy. Celá rodina je v karanténě v nemocnici. Také pacient s koronavirem ve Španělsku je Němec. Podle všeho se nakazil od známého z bavorské firmy Webasto.

Další případ nakažení ohlásila také Británie. "U dalšího pacienta byly testy pozitivní na koronavirus. Celkový počet případů ve Spojeném království tak stoupl na tři," uvedl ve čtvrtek vrchní zdravotnický činitel v zemi Chris Whitty. Zdůraznil, že pacient se nakazil mimo Británii.

V České republice se do čtvrtečních 9 hodin testovalo na koronavirus 53 lidí, výsledky všech testů byly negativní. Mezi testovanými byla i pětice Čechů, kteří byli o víkendu evakuováni z ohniska nákazy Wu-chan v Číně a kteří zůstávají v karanténě v pražské Nemocnici Na Bulovce.

Nový virus, označovaný jako 2019-nCoV, se začal šířit z města Wu-chan ve střední Číně. Podle lékařů vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečku, kašel, problémy s dýcháním), pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání.

Na dvacet se z deseti také zvýšil počet nakažených koronavirem na výletní lodi Diamond Princess, která v pondělí večer zakotvila v přístavu Jokohama v Tokijském zálivu. Oznámilo to ve čtvrtek japonské ministerstvo zdravotnictví. Tamní úřady se po následujících 14 dní rozhodly držet v karanténě všech 3711 lidí na palubě. Počet nakažených koronavirem se v Japonsku zvýšil na 45 lidí.

Podezření, že se nemoc na plavidle Diamond Princess šíří, pojaly úřady poté, co Hongkong potvrdil koronavirus u člověka, který na lodi pobýval.

Vysoká pohotovost panuje ve města Naha, metropoli prefektury Okinawa, kde v sobotu z lodi vystoupilo 13 pasažérů. Na palubu se podle listu Japan Times nevrátili.

Odborníci vyjádřili obavy, že případná epidemie by mohla ohrozit olympijské hry, které v Tokiu začínají v červenci.

V Hongkongu zůstává na palubě lodi World Dream 3600 cestujících a členů posádky. Opustit ji budou moci až po absolvování testu, zda nejsou nakažení. Lodi bylo zamezeno v cestě do tchajwanského přístavu Kao-siung poté, co vyšlo najevo, že u tří lidí z předchozí cesty plavidla byla zjištěna nákaza. Přes třicet členů posádky má kašel, horečku nebo je bolí v krku.

Více než dvě desítky aerolinek pozastavily anebo omezily lety do Číny. Několik států, včetně USA, zakázalo vstup do země komukoliv, kdo byl v předchozích dvou týdnech v Číně.

Nově tak učinil Tchaj-wan a zákaz rozšířil i o ty, kteří se vyskytovali v Hongkongu či Macau. Samotný Hongkong příchozí z Číny umístí na 14 dní do karantény.

Tchajwan též ve čtvrtek zakázal na ostrově kotvit všem mezinárodním výletním lodím. Mnoho turistů z lodi Diamond Princess, která v přístavu Ťi-Lung na severu ostrova kotvila 31. ledna, se vydalo na jednodenní výlet do vnitrozemí, uvedly místní úřady.

Na situaci nově také reagují aerolinky Air France a KLM. Jejich zástupci ve čtvrtek oznámili, že kvůli novému typu koronaviru nebudou do pevninské Číny létat  do 15. března, informovala agentura AFP. Původně bylo spojení přerušeno do konce tohoto týdne. Návrat k běžnému letovému spojení je naplánován  na 29. března. "Počínaje 16. březnem 2020 plánujeme společně s KLM obnovit postupně spojení s Šanghají a Pekingem," stojí na webových stránkách Air France.

Od poloviny března budou podle dnešního sdělení aerolinky Air Francea KLM střídavě zajišťovat denně jeden let do obou čínských měst azpět. "Šanghaj a Peking tak budou znovu denně spojené s Evropou, ato buď přes Paříž nebo Amsterodam v závislosti na dni letu," stojí v prohlášení.

K běžnému letovému plánu se společnost Air France-KLM hodlá vrátit  29. března. Poslední březnovou neděli chce také obnovit lety doměsta Wu-chan, ze kterého se nový typ koronaviru začal šířit.

V Číně začnou testovat remdesivir

V Číně by ve čtvrtek u skupiny pacientů nakažených novým typem koronaviru měly začít klinické testy amerického antivirového přípravku remdesivir.

Lék před několika lety vyvinul tým vědců v čele s Čechem Tomášem Cihlářem.

Lék, který byl původně zamýšlen k boji s ebolou, poskytla k experimentální léčbě firma Gilead Sciences.

Podle čtvrteční zprávy agentury Nová Čína už klinickou studii přípravku schválily čínské úřady.

"První pacienti, infikovaní virem 2019-nCoV, začnou podle očekávání užívat lék remdesivir ve čtvrtek," uvedl na středeční tiskové konferenci Cchao Pin, vedoucí programu klinických testů.

Při buněčných testech a testech na zvířatech se remdesivir ukázal být účinný proti koronavirům způsobujícím nemoci SARS a MERS. Na buněčné úrovni rovněž tento lék prokázal dobrou antivirovou účinnost i proti novému typu koronaviru, který je virům způsobujícím SARS a MERS blízce příbuzný, uvedl dále Cchao Pin. Při experimentální léčbě eboly byla látka naopak méně efektivní než jiné alternativy.

Klinické testy přípravku remdesivir se uskuteční v několika nemocnicích v čínském městě Wu-chan, odkud se virus koncem loňského roku začal šířit a odkud je také většina z 28 273 lidí, kteří se v Číně a v zahraničí novým koronavirem nakazili. Doposud nákaze podlehlo 565 osob - 564 lidí v Číně a jeden člověk na Filipínách.

Náhodně vybraní účastníci klinické studie budou dostávat lék remdesivir, a to jednou denně, celkem deset dávek; ostatním bude podáváno placebo - tedy neúčinná látka, která je upravena do stejné formy jako lék. Po 28 dnech experti vyhodnotí, nakolik antivirotikum nakaženým pomohlo, napsala agentura Bloomberg. Firma Gilead Sciences poslala do Číny dostatek dávek k ošetření 500 pacientů.

K testům bylo zaregistrováno 761 pacientů, uvedla agentura Nová Čína. Je mezi nimi 308 lidí nakažených novým typem koronaviru, kteří mají mírné či středně závažné příznaky infekce; dalších 453 účastníků studie jsou těžce nemocní pacienti, u nichž byl potvrzen virus 2019-nCoV.

Podle listu The Wall Street Journal byl remdesivir patrně účinný při léčbě 35letého pacienta s koronavirem ve státě Washington na severozápadě USA. Muž, který se vrátil z čínského Wu-chanu, byl prvním potvrzeným nakaženým v USA.

Látka byla tomuto pacientovi podána 26. ledna, týden po jeho hospitalizaci. Již následující den mu klesla teplota z 39,4 stupně Celsia na 37,3 stupně Celsia a výrazně se mu zlepšilo dýchání. Po pěti dnech léčby remdesivirem ustoupily veškeré symptomy nákazy s výjimkou kašle, napsal deník The World Street Journal.

Remdesivir zatím v USA nebyl schválen pro užívání lidmi. Ve výjimečných situacích, kdy neexistuje účinná alternativa, nicméně mohou úřady testování přípravku na lidech umožnit, připomněl americký deník.