Americký ministr zdravotnictví Alex Azar v nejbližších dnech navštíví Tchaj-wan. Informovala o tom ve středu agentura Reuters, podle níž bude Azar po šesti letech prvním představitelem americké vlády, který se na ostrov vydá. Čína, která Tchaj-wan považuje za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti, na oznámení reagovala se značnou nelibostí.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin podle agentury AFP uvedl, že Čína je "zásadně proti oficiálním stykům USA a Tchaj-wanu", a vyzval Washington, aby se vyvaroval "závažného poškození čínsko-amerických vztahů a ohrožení stability a míru v oblasti Tchajwanského průlivu". "Tchaj-wan je nejdůležitější a nejcitlivější téma čínsko-amerických vztahů," prohlásil podle Reuters mluvčí.

Americký ministr se na ostrově setká s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen a s experty na boj proti nemoci covid-19. Tchaj-wan je všeobecně oceňován za to, jak dokázal šíření koronavirové nákazy na svém území díky včasným a účinným preventivním opatřením potlačit.

To se mu podařilo i přesto, že leží v těsné blízkosti Číny, odkud se virus začal počátkem roku šířit a která patří k zemím, jež byly - zejména v počátcích pandemie - koronavirem postiženy nejhůře.

Čína dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova. Tchaj-wan funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany. Washington udržuje oficiální diplomatické vztahy s Pekingem, zatímco oficiální vztahy s Tchaj-pejí přerušil v roce 1979. S Tchaj-wanem mají ale Spojené státy čilé neoficiální styky a nadále mu dodávají zbraně. Tvrdí, že tak činí proto, aby mu pomohly udržet obranyschopnost.

Návštěvu Tchaj-wanu plánuje na přelomu srpna a září také předseda českého Senátu Miloš Vystrčil. Stejnou cestu chtěl uskutečnit před svým náhlým lednovým úmrtím jeho předchůdce Jaroslav Kubera. Oba politiky od jejich záměru zrazovalo jak čínské velvyslanectví, tak někteří čeští představitelé včetně prezidenta Miloše Zemana, podle něhož návštěva ohrozí vztahy s Čínou. Cestu nedoporučili ani premiér Andrej Babiš a ministr zahraničí Tomáš Petříček.