Írán bude pokračovat ve svém jaderném programu, prohlásil íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Prezident se vyslovil v den, kdy končí šedesátidenní lhůta OSN, v níž měl Teherán zmrazit obohacování uranu.


Generální tajemník Pan Ki-mun na tiskové konferenci v Berlíně vyzval Írán, aby se podřídil výzvě Rady bezpečnosti OSN k zastavení svého problematického jaderného programu.

Německý ministr zahraničí Frankem-Walterem Steinmeierem, jehož země na první polovinu letošního roku převzala rotační předsednictví EU, sdělil, že čeká na signály z Teheránu, jež by umožnily pokračování rozhovorů. "Rozhodnutí spočívá na íránské straně," řekl.


"Budeme pokračovat, abychom dosáhli svého práva na jadernou technologii v nejkratším možném čase," řekl Ahmadínežád, kterého cituje íránská studentská tisková agentura ISNA. "Získání těchto technologií je velice důležité pro rozvoj a čest naší země. Má cenu zastavit na deset let další aktivity a soustředit se jen na jadernou problematiku," dodal Ahmadínežád.


Izraelští představitelé vyzvali mezinárodní společenství, aby zvážilo tvrdší sankce proti Teheránu. "Írán nereagoval tak, jak jsme si přáli, takže mezinárodní společenství musí zvážit další opatření, jež Íránce přinutí změnit postoj," řekl izraelský premiér Ehud Olmert. Dosavadní sankce jsou podle jeho slov "účinné, ale nedostatečné". "Domnívám se, že Íránci nejsou tak blízko jaderné technologii, jak předstírají, ale bohužel od ní nejsou tak daleko, jak bychom si přáli," řekl izraelský Olmert.


Francouzský ministr zahraničí Philippe Douste-Blazy očekává, že v RB OSN vznikne nová rezoluce o Íránu a že půjde dál než ta předchozí. Stejně jak v loňském případě by při její přípravě měli spolupracovat Evropané, Rusové a Američané.


Podle šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova musí celý svět spolupracovat a nedovolit šíření jaderných zbraní.