bush-irak-117.jpgPokud se bude situace v Iráku dále uklidňovat, mohl by být snížen počet amerických vojáků v zemi. Po jednání s americkými a iráckými představiteli v irácké provincii Anbár to řekl prezident George Bush v rámci své neohlášené návštěvy.

"Generál Petraeus a velvyslanec Crocker mi sdělili, že pokud budou nynější úspěchy pokračovat, bude možné udržet stejnou úroveň bezpečnosti s méně vojáky," řekl Bush po setkání s oběma představiteli a s iráckým premiérem Núrím Málikím a prezidentem Džalálem Talabáním.

Podle mluvčího Pentagonu šlo o poslední významné setkání amerických představitelů s iráckým vedením před tím, než Bush rozhodne o další strategii. Jak uvedl také Bushův poradce pro otázky národní bezpečnosti Stephen Hadley, prezident se domíval, že by takovou cestu měl podniknout, než přikročí k důležitým rozhodnutím.

Bush letěl do Iráku v utajení 11 hodin. Jeho letoun přistál na americké vojenské základně v provincii Anbár. Překvapivou návštěvou ve válečné zóně chce podle agentur Bush demonstrovat, že jeho strategie spočívající ve zvýšení počtu amerických vojáků v Iráku pomáhá při stabilizaci této blízkovýchodní země.

Návštěva amerického prezidenta, kterého doprovází tým jeho nejbližších spolupracovníků, včetně ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové, poradce pro otázky národní bezpečnosti Stephena Hadleyho a ministra obrany Roberta Gatese, přichází týden před klíčovou zprávou amerických činitelů v Iráku. Ti mají před Kongresem referovat o současné bezpečnostní a politické situaci v této zemi.

Čekání na zprávu

Generál Petraeus a velvyslanec Crocker mají v nejbližších dnech předložit hodnotící zprávu o posílení amerických sil v Iráku. Ta by mohla ovlivnit další postup Bílého domu v irácké válce, která trvá již přes čtyři roky.

USA letos poslaly do Iráku posily čítající 30.000 mužů a celkem tu nyní mají 162.000 vojáků. Podle analytiků ale nemůže být dosavadní taktika prodlužována donekonečna. V době, kdy demokraté kontrolující obě komory amerického Kongresu žádají odsun vojáků z Iráku a počet obětí v řadách americké armády stoupl na 3700, je Bush pod silným tlakem, k němuž už se připojují i jeho republikáni.

Bush v posledním týdnu pronesl sérii projevů, v nichž svou taktiku hájil a citoval při tom pokles násilí mimo jiné v provincii Anbár. Ta byla druhdy jednou z hlavních základen iráckých ozbrojenců. Podle kritiků navýšení počtu vojáků utlumilo násilí, ale Iráčané zatím nevyužili uklidnění situace k přijetí legislativních kroků nutných k národnímu usmíření.

Z Iráku poputuje Bush do Austrálie, kde se má zúčastnit ekonomického summitu nejvyšších představitelů států Asie a Tichomoří. Jeho zastávka v Iráku byla do poslední chvíle uchovávána v tajnosti z bezpečnostních důvodů. Bush navštívil Irák od zahájení invaze dvakrát. Poprvé na Den díkůvzdání v roce 2003 a podruhé v červnu 2006.