Sebevražedný útočník připravil dnes o život nejméně 135 lidí a více než 300 dalších zranil při bombovém útoku ve středu Bagdádu. Podle agentury Reuters jde o největší samostatný pumový atentát v irácké metropoli od začátku americké invaze v roce 2003. Sebevražedný atentátník vjel v nákladním autě na tržiště plné lidí v převážně šíitské části města a pak odpálil nálož. V autě měl asi tunu trhaviny, uvedl představitel irácké armády. Úřady se obávají, že bilance obětí není konečná.


Bomba zničila fasády mnoha obchodů a stánky na tržišti, z místa stoupal kouř. Oběti byly rozvezeny do okolních nemocnic. V jedné z nich panoval podle Reuters chaos, chodby byly plné zraněných a příbuzných prosících o pomoc. "Byl jsem ve svém obchodě, když zazněla rána a zřítila se na mne střecha. Probral jsem se až v nemocnici," řekl muž se zakrvácenou tváří. "Bylo to strašné. Spousta obchodů a domů byla zničena," uvedl další z místních, který pomáhal při vyprošťování obětí z trosek. Exploze otřásla celým Bagdádem.


Irácký premiér Núrí Málikí čin odsoudil a připsal jej stoupencům bývalého prezidenta Saddáma Husajna, jenž byl nedávno popraven, a sunnitským extremistům. "Všichni Iráčané jsou dnes otřeseni tímto zločinem," prohlásil premiér.
Bílý dům označil bombový útok za zvěrstvo a vyjádřil podporu irácké vládě a bezpečnostním silám. Eskalace násilí předchází chystané ofenzívě amerických a vládních jednotek v Bagdádu, která se podle Reuters jeví pokusem učinit přítrž stále se zhoršujícímu krveprolévání. Obdobné předchozí pokusy ztroskotaly.


Osm bomb vybuchlo dnes rovněž v rozmezí dvou hodin v severoiráckém Kirkúku. Dva lidé zahynuli a na 40 bylo zraněno. Dvě z náloží explodovaly v autech před úřady v kurdských částech města. Obyvatelé Kirkúku v obavách z dalších útoků zůstávali doma a obchody byly zavřené. Policie zakázala automobilistům vyjíždět. Uzavřeny jsou údajně též všechny přístupové cesty do města, aby se zabránilo dalším atentátům.


Irácká sekce Al-Káidy, která v sunnitských oblastech Iráku vyhlásila islámský stát, dnes oznámila, že rozšíří své útoky na celou zemi a nebude se již zaměřovat jen na Bagdád. Svou aktivitu prý zastaví jen tehdy, když "(americký) prezident George Bush podepíše kapitulaci".

Bush v lednu oznámil, že do Iráku pošle dalších 21.500 vojáků. Hodlá tak ukončit sektářské násilí a útoky povstalců, především v hlavním městě. Amerických vojáků by tak v Iráku mělo být až 130.000. Mluvčí irácké odnože Al-Káidy v nahrávce umístěné na internetové stránce skupiny rovněž vyzval sunnity, aby se přidali k "islámskému státu", a povstalci se tak sjednotili.

Dnes částečně odtajněná společná zpráva 16 amerických zpravodajských služeb o Iráku připouští, že stupňující se násilí mezi menšinovými sunnity a většinovými šíity se blíží občanské válce, ovšem varuje před katastrofálními následky případného stažení amerických sil.