Írán nepřistoupí na požadavek Rady bezpečnosti OSN o pozastavení činnosti obohacování uranu. Představitelé Organizace spojených národů dali Teheránu na ukončení jaderné činnosti čas do 21. února. Šanci na pozitivní řešení ale již dnes odsoudil íránský ministr zahraničí.


"Pozastavení nukleárních aktivit je neakceptovatelné. Neexistuje jediný podklad, proč by tomu tak mělo být. Toto téma patří minulosti. Není žádné legální a logické ospravedlnění pro takový krok," řekl na tiskové konferenci v íránské metropoli mluvčí ministerstva zahraničí Mohammed Alí Hosseini.


Na pomoc Ahmadinežádovi přispěchal syrský lídr
Syrský prezident Bašár Asad a jeho íránský protějšek a spojenec Mahmúd Ahmadínežád se o víkendu zavázali postupovat společně proti tomu, co nazývají spiknutím Spojených států a Izraele na Blízkém východě. Uvedla to íránská státní agentura IRNA.


Asad zahájil v sobotu dvoudenní návštěvu Íránu s cílem posílit vzájemné vztahy. Prezidenti obou zemí se nechali slyšet, že politika Washingtonu na Blízkém východě neuspěla a je nemístním vměšováním, které nebezpečně rozdmýchává nepřátelství mezi sunnity a šíity v Libanonu a Iráku. Vyzvali k jednotě muslimů proti USA a Izraeli.


"Musíme spolupracovat a usilovat o to, aby veřejnost pochopila zlověstné záměry Spojených států a sionistů. Írán a Sýrie podporují národy v oblasti. Nepřátelé mohou dosáhnout svých cílů jen vyvoláním pesimismu a nejednotnosti mezi muslimy," řekl Asad.


Ahmadínežád usoudil, že vytváření rozbrojů mezi šíity a sunnity v Iráku a Libanonu je poslední karta, kterou Spojené státy a jejich spojenci mají v rukou. "Snaží se maskovat svůj neúspěch falešnou propagandou," zdůraznil íránský prezident.