palestina__192x128_.jpgČerné prapory, zvuk sirén a "ozbrojený" happening ve vojenském stylu. Tak ve čtvrtek vzpomínali Palestinci na šedesáté výročí vzniku Izraele.

Vedle přetrvávajícího smutku vypovídaly dnešní akce také o rozštěpenosti Palestinců. Zatímco v pásmu Gazy vládně islámské radikální hnutí Hamas, západní břeh Jordánu spravuje umírněný prezident palestinské autonomie Mahmúd Abbás.

V Ramalláhu před své stoupence předstoupil prezident Mahmúd Abbás, který v projevu hovořil o "palestinské bolesti a utrpení" a vznik Izraele označil za katastrofu. "Na tomto území žijí dva národy, jeden oslavuje nezávislost a druhý pociťuje bolest," shrnul pocity svého lidu Abbás.

Související články
"Nekonečný boj"

Abbás dále zdůraznil, že Palestinci dělají i věci, které jsou nad jejich síly, aby udrželi jméno Palestiny naživu.

"Toto výročí nevnímáme jako příležitost k tomu, abychom se vzájemně utěšovali, ale jako vzpomínku na dlouhý a těžký boj Palestinců, které ani jejich rány a bolesti neodradily od toho, aby se znovu vzepřeli," dodal Mahmúd Abbás před tisíci shromážděných v Ramalláhu na náměstí Manara.

Kromě projevu palestinského vůdce proběhla na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy řada symbolických akcí. Vypuštění 21 195 černých balonků mělo symbolizovat každý den ode dne vzniku Izraele.

Skupiny islámského Džihádu, druhé nejsilnější organizace v pásmu Gazy, zorganizovaly pochod pětiset školáků oblečených do vojenských uniforem. Žáci zároveń nesli modely  raket a napodobeniny pušek.

"Izraelské ohlasy"

Izraelská armáda vyslala v reakci na palestinské akce posily k hranicím Gazy a pod pohrůžkou ztráty života varovala před pokusem o proniknutí přes hraniční plot.

Zbytku Izraele dnes přitom dominovaly zejména oslavy 60. výročí vzniku židovského státu. Prezident Šimon Peres uspořádal megakonferenci s názvem Čelit zítřku. Jejím čestným hostem byl také americký prezident George Bush.

Ten ve svém projevu mimo jiné vykreslil obraz USA a  Izraele jako dvou neotřesitelných spojenců v boji proti terorismu. Dále zopakoval, že demokracie může na Blízkém východě zvítězit nad extremismem a tvrdě kritizoval Teherán, který je hlavním nepřítelem Izraele v tomto regionu.

Palestinci bojují proti Izraeli již od vyhlášení nezávislého státu 14. května 1948, kdy vypukla první izraelsko-arabská válka. Během té opustilo své domovy na 700.000 Palestinců.