iran-raketa-odpal__192x128_.jpgVysocí představitelé Mezinárodní agentury pro atomovou energii a Rada bezpečnosti hrozí Íránu dalšími sankcemi, který údajně pokračuje v obohacování uranu. Teherán ale nařčení nadále odmítá, podle něj nese za zablokování odpovědnost MAAE.

Na tyto skutečnosti upozorňuje text, který v pondělí zveřejnila agentura a který je určen guvernérům MAAE a Radě bezpečnosti OSN.

MAAE v souvislosti s dokumentem konstatovala, že od vydání minulé zprávy letos v květnu, nebyla agentura schopna dospět v íránském problému k zásadnějšímu posunu.

"Dospěli jsme do mrtvého bodu," sdělil médiím zástupce OSN, který nechtěl být jmenován.

Čtěte více

V šestistránkové zprávě mimo jiné stojí, že Íránci mají nyní k dispozici třetinu množství obohaceného uranu potřebného k výrobě jaderné zbraně.

Opakované varování

Text upozorňuje také na to, že Írán dále rozšiřuje kapacitu obohacování, ačkoli ho MAAE a RB OSN opakovaně žádaly, aby se této technologie vzdal výměnou za ekonomické výhody.

Jak uvedli odborníci, s pomocí 3000 centrifug je možné dospět při normálním provozu za rok a půl k množství jaderného materiálu dostatečnému pro výrobu atomové bomby.

Bude-li Írán nadále bránit inspektorům v práci, pak agentura "nebude schopná věrohodně ujistit, že se v Íránu nevyskytuje neohlášený nukleární materiál a že se Íránci nevěnují aktivitám, o nichž neinformovali," uvádí zpráva.

Bílý dům v reakci na zprávu vyzval Írán, aby ukončil obohacování, protože jinak zůstanou v platnosti už uvalené sankce a mohou být zavedeny nové

Teherán nicméně stále trvá na tom, že chce obohacený uran využívat jedině v energetice, a nikoli ve zbrojení. Nedokázal ale vyjasnit sporné aktivity, které vzbuzují podezření.