Cipi Livniová a Ehud OlmertSvému neoblíbenému premiérovi Ehudu Olmertovi dali Izraelci přezdívku "pan Podezřelý" kvůli finančním skandálům a podrzření z korupce.

Zklamání z politiky má po vítězství v primárkách jejich strany Kadima napravit dosavadní ministryně zahraničí Cipi Livniová. 

"Pokud by Livniová měla hudební skupinu, jmenovala by se Cipi a její očekávání," napsal v jedné z prvních analýz deník Haarec. Nová předsedkyně strany a pravděpodobně i vlády bude mít za úkol zejména "de-Olmertizaci" strany, kterou založil bývalý premiér Ariel Šaron.

Čtěte více

Konec staré politiky

Ta čeká nejspíše i nový vládní kabinet. V praxi to bude znamenat důslednou kampaň proti korupci a klientelismu, na které si izraelská veřejnost v posledních letech musela zvykat.

Podle Haarecu se Livniová rozloučí zejména s některými z Olmertových příznivců, například bývalým, respektive současným ministrem spravedlnosti Chaimem Ramonem a Danielem Friedmannem. "Ukažte, že je vám opravdu špatně z té samé staré politiky," agitovala před volbami.

Livniová byla očekávanou vítězkou, průzkumy jí dávaly náskok před hlavním rivalem, bývalým velitelem armády a skalním "jestřábem" Šaulem Mofazem. S IQ 150 a minulostí agentky tajné služby Mossad, má Livniová vše, co Olmert postrádal. Vysokou popularitu, žádné skandály za sebou a charizma.

Už teď jí patří 52. místo v žebříčku nejmocnějších žen světa časopisu Forbes, George Bush ji oslovuje křestním jménem a Condoleezza Riceová ji označuje jako svoji kamarádku.

Nové blogy na iHNed.cz

Legenda Meirová

Jako ministryně zahraničí navíc neměla přímou zodpovědnost za vojenské fiasko ve válce s libanonským Hizballáhem v roce 2006. Právě po negativně vyznívajícím konfliktu prudce klesla popularita Ehuda Olmerta.

"V krizi vyvolané nízkými morálními standardy v izraelské politice se jeví jako nezkorumpovaná, jako paní Čistá," píše Haarec. "Jeví se jako elegantní žena-politička uprostřed brutálních, nedůvěryhodných politiků."

Livniová má však i své kritiky. Zejména zastánci silné role armády jí vyčítají nedostatek zkušeností v politice a chybějící image vojevůdkyně, který měla například jediná dosavadní premiérka v zemi, Golda Meirová. 

Ta vedla židovský stát například v "jomkippurové válce" v roce 1973 a neváhala se s pomocí Mossadu vypořádat s arabskými strůjci atentátu na Olympiádě v Mnichově o rok dříve.

Přes obecný optimismus čekají tedy Livniovou obtížné začátky v premiérské funkci. Na domácí scéně bude bojovat jak s rostoucí popularitou pravicové strany Likud, tak s rozkoly uvnitř levicové Kadimy. Za tři roky má strana už třetího předsedu a ve vládě se musí vyrovnávat s nástrahami křehkého koaličního vládnutí. Stále možná je tak varianta předčasných voleb.

Izrael se navíc zavázal do konce roku 2008 podepsat mírovou smlouvu s Palestinci, aktuální jsou i pokračující hrozby Íránu a diskuse o možném útoku na tuto zemi.