Záchranáři odvážejí raněné po útoku v JeruzaléměZatímco doposud byl nejčastější zbraní palestinských radikálů v boji proti Izraeli sebevražedný atentátník, pondělní útok v Jeruzalémě potvrdil, že hnutí Hamás či Islámský džihád objevili mnohem dostupnější zbraně - automobily a buldozery.

Útoky s pomocí vozidel se v Izraeli začínají množit. V pondělí pozdě večer vjel 19letý Kásim Mugrábí z arabské části Jeruzaléma vozem BMW do skupiny izraelských vojáků, přičemž zranil celkem 17 z nich. Podle deníku Haarec byly dvě osoby ve vážném stavu, čtyři byly těžce zraněny a zbytek utrpěl zranění lehká. Samotný útočník byl zastřelen policií.

Rodina Palestince tvrdí, že jejich syn nebyl terorista, izraelské bezpečnostní složky však došly k závěru, že se jednalo o úmyslný útok. "Jsme o tom stoprocentně přesvědčeni. Nebyla to nehoda, řidič úmyslně najel do lidí," řekl Haarecu policejní mluvčí Micky Rosenfeld.

Čtěte v souvislostech

 Šlo o útok Hamásu

Podle izraelského listu mohl být atentát načasován v souvislosti se začátkem nového židovského roku. V Jeruzalémě v současnosti platí zvýšená bezpečnostní opatření i vzhledem k probíhajícímu muslimskému měsíci ramadán. Mugrábí byl údajně ze stejné čtvrti, jako terorista, jenž v březnu 2008 zaútočil na ortodoxní židovskou školu Merkaz Ha Rav. Při atentátu tehdy zahynulo šest lidí.

Přestože se zatím k útoku nepřihlásila žádná organizace, palestinská média tvrdí, že Mugrábí byl členem hnutí Hamás. Jedná se již o šestý palestinský útok v Jeruzalémě od začátku roku.Tři z nich byly přitom spáchány s pomocí vozidel. V červenci nejprve najel Palestinec s bagrem do autobusu městské dopravy, přičemž tři lidi zabil a několik desítek zranil. O 20 dní později zopakoval podobný útok 22letý řidič, zraněno bylo 24 osob.

Množící se atentáty naznačují, že by se mohlo jednat o novou strategii palestinských radikálních organizací. Vzhledem k zpřísňujícím se bezpečnostním opatřením je pro ně stále složitější pronikat přes vojenské kontroly se zbraněmi či výbušninami. Sebevražedné atentáty navíc v minulosti často neplnily z pohledu teroristů svůj účel, když způsobily smrt pouze samotnému útočníkovi.

Čtěte blogy na iHNed.cz

Násilí komplikuje jednání o míru

Automobil či těžký stavební stroj se tak možná stane novou dostupnou zbraní v rukou radikálních odpůrců židovského státu. Jak upozornila izraelská média, boj s novým typem terorismu bude složitý, protože podobným útokům prakticky nelze zamezit. Mnozí obyvatelé Jeruzaléma, u nichž nelze vyloučit napojení na palestinská hnutí, totiž vlastní modré izraelské průkazy.

S nimi je možné se svobodně pohybovat všemi částmi města jak pěšky, tak automobilem. Izraelský ministr obrany Ehud Barak na poslední atentát reagoval požadavkem, aby v palestinských částech Jeruzaléma pokračovala demolice domů, v nichž přebývají podezřelí z terorismu. Proti tomu se však staví palestinští politici, kteří Izraeli vyčítají i výstavbu nových sídlišť na území budoucího palestinského státu.

Ten by měl vzniknout právě na východ od Jeruzaléma na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy. Mírová smlouva mezi oběma stranami má být dle dohody podepsána do konce roku 2008.