Afghánská policie po zabavení dodávky hašišeRusko se stalo hlavním odbytištěm heroinu z Afghánistánu. Od nasazení jednotek NATO v této asijské zemi se výroba drog zvětšila dvaapůlkrá. Píše to ruský tisk s odvoláním na údaje Federální služby pro kontrolu narkotik (FSKN). Díl viny prý padá i na Gruzii, která přestala s Moskvou při potírání kmotrů gruzínské narkomafie spolupracovat.

"Heroin je v naší zemi dostupný jako tyčinky Snickers," prohlásil šéf protidrogové centrály Viktor Ivanov. K neutěšenému stavu podle něj přispívají i příliš nízké tresty pro pašeráky drog, které by se měly zostřit.

Do Ruska se podle něj každý rok dostává z Afghánistánu 18 tun čistého heroinu v hodnotě 16 miliard dolarů (asi 262 miliard Kč). Zisky prý slouží i k financování terorismu na severním Kavkazu.

Čtěte více

Drogy z Afghánistánu podle agentury putují hlavně přes Írán, Turecko a balkánskou cestou do západní Evropy, severní cestou do Ruska a jižní cestou přes Pákistán a Indii do celého světa. Spolu s Afghánistánem a Íránem je však Rusko největším odbytištěm. Z Polska a z Finska se naopak šíří "náhražkové" syntetické drogy evropské i čínské výroby.

Na vině je NATO i politici

Od roku 1999 počet ruských narkomanů stoupá. Podle listu Gazeta po "klidném období" let 2001 až 2005, kdy narkomanů nebylo více než půl milionu, úřady odhadují jejich počet na skoro 538.000, ale skutečnost je prý dvakrát horší než oficiální údaje. 90 procent z ruských uživatelů heroinu podle FSKN závisí na afghánských opiátech, zatímco v Evropě jen desetina.

Ivanov kritizoval i vysoce postavené afghánské politiky, kteří jsou údajně do obchodu s drogami zapojeni. Ruské tajné služby mají podle něj informace o 40 lidech, podílejících se na šíření narkotik. Patří mezi ně členové vlády i soudci. 

Blogy na iHNed.cz

Za úspěch heroinu mohou podle něj i členské země NATO, které s drogovým průmyslem  nebojují. "Rusko navrhlo mezinárodní seznam drogových překupníků, podobný seznamu teroristických organizací OSN," řekl šéf ruské protidrogové centrály.

Drogy byly tématem i nedávného setkání Šanghajské organizace pro splupráci. Ta vyzvala státy NATO, aby rozšířily mandát jednotek ISAF právě i na boj s drogami a jejich distribucí.