Afghánští uprchlíciNěkteré humanitární organizace zvažují odchod z Afghánistánu poté, co neznámí ozbrojenci v pondělí zastřelili v Kábulu pracovnici britské charity. K vraždě se přiznalo radikální islamistické hnutí Tálibán.

34letá Gayle Williamsová měla podle televize CNN britské a jihoafrické občanství, v Afghánistánu pracovala pro organizaci SERVE Afghanistan.

Tálibán na své internetové stránce napsal, že "cizinku" zabil za šíření křesťanství v zemi. Podle prohlášení ozbrojenci již delší čas Williamsovou pronásledovali.

Čtěte více

Možností je odchod do sousedních zemí

Podle afghánského ministerstva vnitra byla Williamsová zastřelena v západní části města na cestě do zaměstnání. "Všichni jsme v šoku," řekl šéf organizace Mike Lyth. Williamsová se v zemi starala zejména o chudé a postižené. SERVE Afghanistan zaměstnává kromě zahraničních pracovníků dalších 450 Afghánců.

Humanitární organizace upozorňovaly na útoky na své lidi již v srpnu letošního roku. Po zabití Williamsové některé z nich znovu zvažují omezení svých aktivit i zvýšení bezpečnostních opatření.

Stažení pracovníků ze země zvažuje například organizace War Child. "Sledujeme situaci a zvažujeme, zda je nutné, abychom byli přítomni zrovna v Kábulu," řekl její programový ředitel Matt Wilson. "Pokud by se to zhoršovalo, museli bychom se stáhnout například do sousedního Turkmenistánu a pokračovat v našich projektech odtamtud," dodal.

Video na iHNed.cz

Terčem jsou ženy a křesťané

Přestože útoky Tálibánu často směřují proti ženám, většina společností nezvažuje omezení jejich zaměstnávání. "Zvážíme bezpečnost naší práce, ale dál budeme zaměstnávat ženy," řekl agentuře AP Dominic O'Reilly z organizace Afghanaid. "Nepoužíváme zbraně a nejsme tak výrazným cílem jako armáda," dodal. O stažení ze země naopak neuvažuje organizace Christian Aid.

Gayle Williamsová je za posledních několik měsíců čtvrtou obětí afghánských ozbrojenců. V srpnu byly zabity tři ženy z charitativní organizace IRC. V létě 2007 bylo uneseno 23 korejských křesťanských misionářů, z nichž dva byli zabiti.

V Afghánistánu působí i česká společnost Člověk v tísni, která tam má svoji početně největší misi. Kromě Čechů zaměstvnává organizace v několika provinciích asi 200 místních pracovníků.