Poslanec a kandidát na starostu Meir PorušJedno z nejposvátnějších měst světa rozhoduje o svém starostovi. V Jeruzalémě i celém Izraeli se konají místní volby, v nichž má zhruba 4,7 milionu voličů vybrat nové zástupce na radnicích. 

V Jeruzalémě, třetím nejposvátnějším místem islámu a nejdůležitějším městě judaismu,  svedou souboj o post nového starosty důrazně laický a ultraortodoxní kandidát. Své hlasy mohou odevzdat i Izraelci v osadách na Západním břehu Jordánu.

V Jeruzalémě, kde byl starostou i bývalý premiér Ehud Olmert, jsou za favority označováni podnikatel v oboru moderních technologií  Nir Barkat a poslanec Meir Poruš. 

 

Čtěte více

 

Zatímco politicky nezkušený Barkat je zastáncem oddělení politiky od náboženství, syn rabína Poruš je členem ortodoxní náboženské strany Aguda Izrael.

Jako třetí podle průzkumů veřejného mínění může zasáhnout do souboje miliardář ruského původu Arkadij Gajdamak. Ten v předvolební kampani vsadil na získávání hlasů arabských obyvatel východního Jeruzaléma - v arabských listech zveřejnil inzeráty, v nichž označoval své protivníky za "rasisty".

 

Palestinský bojkot

Ve východním Jeruzalémě žije asi 250.000 Palestinců, kteří mají status rezidentů. Z tohoto titulu smějí hlasovat v místních volbách, nikoliv ale v parlamentních. Palestinská autonomní správa a jeruzalémský velký muftí je ovšem vyzvali k bojkotu voleb, protože jeruzalémská městská správa podle nich reprezentuje izraelskou okupační moc.

 

Izrael obsadil východní část Jeruzaléma ve válce z roku 1967, poté ji anektoval a v roce 1980 je zákonem schváleným v parlamentu vyhlásil za své "věčné a nedělitelné hlavní město".

OSN status ale neuznává a Palestinci si východní část Jeruzaléma nárokují jako hlavní město svého budoucího samostatného státu. Právě kvůli odmítavému postoji náboženských stran k rozdělení města by mohly komunální volby ovlivnit jeho budoucí postavení. 

V Tel Avivu, který je mezinárodně uznávaným hlavním městem a ekonomickým centrem Izraele, se o úřad starosty utkají současný primátor liberál Ron Chuldaj s komunistickým poslancem Dovem Kheninem. Ten založil svou kampaň na ekologických tématech a odmítání politiky svého rivala, který podle něj udělal z Tel Avivu "město pro bohaté".