Nový starosta Jeruzaléma Nir BarkatNovým jeruzalémským starostou se stal zastánce oddělení politiky a náboženství, volby však potvrdily rozdělení izraelské společnosti na sekulární a náboženské části. Podnikatel Nir Barkat sice v místních volbách zvítězil s náskokem 9 procent, ortodoxní poslanec Meir Poruš ale získal více než 40 procent hlasů.

Většinu v městském zastupitelstvu navíc získala Porušova náboženská koalice Spojená Tóra Judaismu. Sekulární Barkat nicméně Jeruzalém přebírá po pěti letech vlády ortodoxního starosty Uriho Lupolianského.

Za dvěma favority skončil miliardář ruského původu Arkadi Gajdamek, kterého volila necelá 4 procenta hlasujících. Podnikatel v technologiích Barkat v prvním projevu řekl, že bude "starostou všech obyvatel Jeruzaléma." Potvrdil vizi Jeruzaléma jako města otevřeného pro všechny: "Dnešek je svatý pro všechny, kteří považují Jeruzalém za svůj domov."

Čtěte více

Komunální volby proběhly i v dalších izraelských městech, souboj o Jeruzalém byl ale nejsledovanější. Izrael město považuje za své hlavní, mezinárodní společenství za něj však považuje většinou Tel Aviv. Právě tam, ale i do ostatních moderních "sekulárních" měst se stěhuje stále více Izraelců, zatímco "starý" Jeruzalém se vylidňuje, stárne a převahu v něm získávají ortodoxní Židé.

Palestinský boj o Jeruzalém

Východní část Jeruzaléma, v níž žijí i palestinští Arabové, by se navíc podle palestinských představ měla stát hlavním městem jejich budoucího státu. Aby se tak stalo, muselo by se město znovu rozdělit na dvě části, tak jak tomu bylo před šestidenní válkou v roce 1967.

Rozdělení však odmítají jak pravicové, tak náboženské strany. Ve východním Jeruzalémě navíc probíhá výstavba sídlišť pro židovské osadníky a území pro palestinský stát se tak stále zmenšuje. Proto také vyzval jeruzalémský muftí Palestince k bojkotu voleb. Podle průzkumů izraelského ministerstva vnitra jej většina jeruzalémských Arabů vyslyšela a odevzdat svůj hlas nepřišla. Jeruzalém je přitom po Mekce a Medíně třetím nejposvátnějším městem muslimů.

Čtěte více: Izraelsko-palestinská jednání

Přestože Barkat rozdělení města ve volební kampani odmítal, lze očekávat, že bude k Palestincům vstřícnější, než jeho předchůdce. Na postavení města bude mít nicméně více než názor starosty vliv výsledek předčasných parlamentních voleb v únoru 2009. V nich se utká dosavadní vládnoucí strana, středo-pravicová Kadima a pravicový Likud.