Američtí vojáci v Iráku.Britské ministerstvo obrany oznámilo, že v polovině roku 2009 zůstane v Iráku pouhých 300 až 400 příslušníků britské armády. To bude znamenat odchod zhdruba 4100 vojáků. Stahování bude zahájeno krátce po iráckých provinčních volbách chystaných na 31. ledna 2009.

Podle deníků The Guardian, The Times, The Daily Telegraph a televizního kanálu BBC by měl časový plán potvrdit počátkem příštího roku premiér Gordon Brown. Brity na jejich základně na předměstí jihoiráckého města Basra nahradí několik tisíc amerických vojáků.

Mluvčí britského ministerstva obrany prohlásila, že zásadní změny v misi zkraje roku 2009 umožňuje zlepšení bezpečnostní situace v Basře, kde většina britských vojáků slouží.

Čtěte také:

"Budeme se rozhodovat podle aktuálních rad vojenských expertů, ale významný pokrok je patrný už nyní." Díky Iráčanům, Britům a úsilí dalších koaličních vojáků je Basra "nyní zcela jiné město", konstatovala mluvčí ve svém komuniké.

Blairova pomoc

Bývalý britský premiér Tony Blair byl nejsilnějším spojencem amerického prezidenta George Bushe při invazi koaličních vojsk vedených Spojenými státy do Iráku v březnu 2003, jejímž cílem bylo svržení iráckého diktátora Saddáma Husajna.

Blair poslal na pomoc Američanům 45 tisíc mužů, ale válka ho stála podporu britské veřejnosti. Podle údajů agentury AP v irácké misi doposud zemřelo 177 příslušníků britských jednotek.

Ministerský předseda Brown, který převzal od Blaira úřad loni v červnu, masivně snížil počet britských vojáků v Iráku. Agentura Reuters podotýká, že návrat zbývajících vojáků domů by premiérovi mohl mimo jiné přidat popularity před příštími volbami, chystanými na rok 2010.