Izrael_tanky__192x128_.jpg Ministři zahraničí zemí Evropské unie se v úterý večer sjeli do Paříže, aby projednali blízkovýchodní situaci, která se zdramatizovala vojenskými operacemi Izraele v palestinském pásmu Gazy. Schůzku svolal po dohodě s Českou republikou, která od 1. ledna přebírá předsednictví EU, francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner. Na jednání zamířil i šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg.

Ministři mají posoudit, jak by unie mohla přispět k řešení krize a patrně budou adresovat výzvu Izraeli a radikálnímu hnutí Hamas, aby urychleně zastavily boje. Z dnešního vyjádření izraelského ministra vnitra Meira Šitrita, který prohlásil, že "není místo pro příměří", nicméně vyplývá, že přinejmenším v příštích dnech nebude EU v tomto bodě vyslyšena.

Kouchnerovi proto leží na srdci, aby se uplatňovalo takzvané humanitární příměří, jehož podstatou je alespoň dočasné přerušování bojů, aby se do postižených oblastí mohla nerušeně dodávat humanitární a zdravotnická pomoc. Francouzský ministr již o tom s představiteli izraelské vlády jedná a své evropské kolegy má seznámit s dosavadními výsledky svého úsilí.

Čtěte více:

Izrael zatím do oblasti konfliktu nedovoluje vstupovat nikomu, tedy ani humanitárním organizacím, ani cizím diplomatům nebo novinářům. Agentura Reuters ale s odvoláním na mluvčího izraelského premiéra Ehuda Olmerta v úterý uvedla, že Izrael je prý ochoten na dodávání humanitární pomoci obyvatelům Gazy s Francií a dalšími vládami spolupracovat. Chladně se ale zatím staví k vývzvám Francie, aby na 48 hodiny zastavil v rámci "humanitárního příměří" vojenské operace proti Hamasu.

"Chceme vidět projíždět jeden konvoj s humanitární pomocí za druhým a jsme ochotni těsněji spolupracovat se všemi příslušnými mezinárodními institucemi s cílem napomoci dosažení tohoto cíle," řekl premiérův mluvčí Mark Regev. Na otázku ohledně francouzského návrhu na 48hodinové "humanitární příměří" pak řekl: "Zároveň je důležité udržovat tlak na Hamas, nedopřát mu oddychu a času na přeskupení a reorganizaci."

Francouzský návrh nicméně posoudí na večerní schůzce premiér Olmert, ministryně zahraničí Cipi Livniová a ministr obrany Ehud Barak, řekl agentuře AFP nejmenovaný vysoký izraelský představitel.

Zemřelo už téměř čtyři sta lidí 

Izraelská armáda zahájila před několika dny ofenzivu proti Hamasu, který ovládá pásmo Gazy, z něhož radikálové ostřelují izraelské území. Konflikt si už vyžádal přes 360 mrtvých na palestinské straně a čtyři na straně Izraele.

Izraelská televize Channel 10 dnes s odvoláním na odhady vojenské zpravodajské služby uvedla, že izraelské vzdušná ofenziva v pásmu Gazy už zničila třetinu raketového arzenálu Hamasu. Při sobotním spuštění izraelské ofenzivy měl údajně Hamas 3000 raket, nyní mu jich prý zbývá kolem 2000. Mezi nimi jsou prý i stovky takových střel, které jsou schopny dolétnout hluboko do území židovského státu.

Unie možná obnoví pozorovatelskou misi na hranicích 

Diplomatické zdroje ze zemí EU hovoří o obnovení pozorovatelské mise unie na hraničním přechodu Rafah, který odděluje pásmo Gazy od Egypta. Pokud to jednotlivé strany přijmou, mohla by být tato mise, která byla přerušena, rozšířena i na přechody mezi Izraelem a Gazou a umožnit případně zmírnění blokády palestinských území.

Do oblasti by měli osobně zamířit i Kouchner spolu se Schwarzenbergem. Už 2. ledna přijede do Paříže izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová na jednání s prezidentem Nicolasem Sarkozym.

Nejasný postoj k Izraeli

Země EU nemají ve vztahu k Izraeli, s nímž se začala unie v poslední době sbližovat, jednoznačný postoj. Vyvážit se ho snaží jednak odsouzením "provokací" Hamasu, který konflikt odstartoval ostřelováním Izraele raketami, ale zároveň i izraelského "vojenského řešení".

EU se pustila do takzvané "zesílené spolupráce" s židovským státem, kterou mají korunovat summity EU-Izrael. První se má uskutečnit někdy na konci půlročního českého předsednictví, ale některé diplomatické zdroje připouštějí, že by vrcholná schůzka mohla být kvůli nynějšímu konfliktu odložena.