Cizinci opouštějí pásmo Gazy.Bombardování pásma Gazy trvá už týden. V pátek Izrael otevřel hraniční přechod Erez a na své území pouští všechny, kdo se mohou prokázat cizím pasem.

Zahájenou evakuaci cizinců analytici považují za předzvěst blížící se izraelské pozemní operace.

Pásmo Gazy opustila podle informací idnes.cz taky česká občanka Pavlína Reš, která pracuje jako ozbrojený doprovod komisařky OSN v Gaze Karen AbuZaydové.

Izrael přechody prozatím otevíral výhradně pro humanitární konvoje a aby umožnil přepravu těžce raněných do svých nemocnic. Ministerstvo obrany očekává, že v pátek Erezem projde na 400 osob s dvojím občanstvím.

Většina z nich jsou lidé ruského původu, někteří mají také americké, norské, turecké, ukrajinské nebo běloruské občanství.

Hamas chce "pomstít krev mučedníků"

Izraelská strana také vyhlásila, že posílí bezpečnost kvůli demonstraci ohlášenou Palestinou na protest proti izraelskému bombardování Gazy.

Lídři Hamasu také vyzvali palestinský lid, aby "pomstil krev našich mučedníků", včetně při náletech zabitého Nízára Rijána, jednoho z nejvýše postavených členů radikálního hnutí.

Letectvo v pátek zamířilo na domy vůdců radikálního palestinského hnutí Hamas, bylo zraněno asi 12 lidí. Od minulé soboty podle čerstvé bilance zahynulo 420 Palestinců.

palestina-izrael-vlajka-192-128.jpgPříměří odmítají

Také Palestina poslala na Izrael za poslední den více raket. Obě ze znepřátelených stran odmítly mezinárodní výzvy na uzavření příměří.

Při cílených útocích se ve čtvrtek Izraelcům podařilo zlikvidovat dosud nejvýše postaveného člena radikálního Hamasu Nízára Rijána. Letci zničili jeho rodinný dům v uprchlickém táboře Džabálija. Zahynuly přitom také čtyři Rijánovy manželky, jeho 12 dětí a dva sousedé.

Čtěte také

Rijád vyučoval islám, jednoho ze svých synů poslal v roce 2001 do Izraele k sebevražednému útoku a byl významným dárcem ozbrojenému křídlu Hamasu.

Hnutí krátce po Rijánově smrti odvolalo předchozí zprávu, podle níž přistoupilo na podmínky příměří navrhované Evropskou unií. Vyzvalo pak Palestince z pásma Gazy, ze západního břehu Jordánu a východního Jeruzalému, aby přišli demonstrovat k mešitám.

Blogy na iHNed.cz

Izrael kvůli tomu zpřísnil bezpečnostní opatření pro vstup muslimů na jeruzalémskou Chrámovou horu. Na prostranství před tamními mešitami pouští pouze muže starší 50 let, ženám je vstup povolen bez omezení.

Od čtvrteční půlnoci platí čtyřiadvacetihodinová uzávěra přechodů na západní břeh Jordánu. Pátek je pro muslimy den klidu a většina z nich se chce zúčastnit poledních modliteb.