K patnácti letům vězení odsoudil ve středu soud v Iráku bývalého místopředsedu vlády Tárika Azíze za jeho podíl na odsouzení 42 obchodníků obviněných ze spekulací k trestu smrti v roce 1992. Stejný trest vynesl i nad bratrancem popraveného iráckého diktátora Saddáma Husajna Alím Hasanem Madžídem, známým také pod přezdívkou Chemický Alí. Oběma hrozil trest smrti.

Ten byl ve středu ve stejném případu vynesen nad dvěma nevlastními bratry Saddáma Husajna. Nejvyšší trest podle soudce dostali proto, že spáchali úkladnou vraždu a dopustili se zločinu proti lidskosti.

Tresty si vyslechli i další souzení: k 15 letům byl odsouzen bývalý vysoký činitel Saddámovy strany Baas, k šesti letům bývalý ministr financí a na doživotí půjde do vězení bývalý Saddámův tajemník. Viny byl naopak zproštěn bývalý guvernér centrální banky.

Údajné spekulace s potravinami

Ve středu odsouzení byli obžalováni ze spoluviny na smrti 42 obchodníků, kteří údajně spekulovali s cenami potravin v době, kdy byl Irák postižen drastickými mezinárodními sankcemi. Ty na něj uvalila OSN po irácké invazi do Kuvajtu v srpnu 1990. Obchodníci byli pozatýkáni na velkoobchodních tržištích v Bagdádu a po rychlém procesu popraveni. Jejich majetek byl zabaven.

Azíz patřil mezi nejvýše postavené činitele tehdejšího režimu; byl ministrem zahraničí, ministrem informací a vicepremiérem. Mezi sunnitskými členy Saddámovy vlády byl jediný křesťan. Měsíc po zahájení zahraniční invaze do Iráku v roce 2003 se sám vzdal Američanům, ti ho v červnu 2004 předali irácké spravedlnosti.

Azíz vinu popírá

Svůj rozsudek ve středu vyslechl v klidu. Svoji vinu a jakýkoliv podíl na popravách popírá. Koncem prosince napsal předsedovi soudu dopis, v němž žádal "vyvážený rozsudek" a tvrdil, že je nevinný. Uvedl, že byl na všech soudních slyšeních, slyšel všechna svědectví, ale nezaznamenal žádné svědectví ani obvinění proti sobě.

Středeční rozsudek je pro Azíze první, kterým byl odsouzen. Počátkem března byl osvobozen v prvním procesu, kde byl obviněn v souvislosti se zabíjením a mučením šíitů a jejich vyháněním z domovů v roce 1999. Nyní ho čekají ještě dva další procesy.

Madžíd dostal už třikrát trest smrti

Alí Hasan Madžíd má na svém kontě již tři tresty smrti. Poslední dostal 2. března, kdy byl souzen ve stejném procesu jako Azíz. Poprvé mu byl vyměřen nejvyšší trest za účast na genocidě Kurdů v roce 1988, kdy zemřelo odhadem 180.000 lidí. Tehdy si Madžíd vysloužil svoji přezdívku tím, že k zákrokům proti Kurdům nechával použít chemické zbraně.

Druhé odsouzení se týkalo zásahů proti šíitům, kteří se vzbouřili proti Bagdádu na jihu Iráku po válce v Perském zálivu v roce 1991. Madžíd byl tehdy ministrem vnitra; zásah vládních jednotek znamenal smrt pro 100.000 šíitů.