Šéf CIA tajně jednal s izraelskými představiteli. Tématem setkání byl podle izraelského rozhlasu kontroverzní jaderný program Íránu, přičemž Izraelci údajně Panettu ujistili, že neprovedou překvapivý útok proti Teheránu.

Podle agentury AFP izraelský veřejný rozhlas upřesnil, že se setkání konalo před dvěma týdny. Panetta se prý sešel s premiérem Benjaminem Netanjahuem, ministrem obrany Ehudem Barakem a dalšími vysokými izraelskými činiteli.

Jejich rozhovor se týkal íránského jaderného programu, který má podle podezření Západu a Izraele sloužit Teheránu k tomu, aby si pod zástěrkou civilního jaderného programu opatřil jaderné zbraně. Teherán to vytrvale popírá a tvrdí, že jeho jaderný program slouží výhradně mírovému účelu produkce elektřiny tak, aby země mohla vyvážet více zemního plynu a ropy, a není ochoten ho ukončit.

Izrael považuje Írán za nejvážnější hrozbu pro svou existenci. Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád v minulosti vyzval ke zničení Izraele a Teherán už také testoval rakety dlouhého doletu, které jsou s to zasáhnout izraelské území.

Peres: Írán nelze řešit vojensky

Izraelský prezident Šimon Peres nicméně v polovině dubna při setkání s americkým blízkovýchodním vyslancem Georgem Mitchellem prohlásil, že hrozbu íránského jaderného programu nelze řešit vojenskou silou. Zprávy o tom, že se izraelská letadla údajně chystají zaútočit na nukleární zařízení Íránu, označil za nepodložené.

 
Také při údajném setkání s Panettou prý izraelští představitelé šéfa CIA znovu ujistili, že "Izrael nemá v úmyslu zaskočit Spojené státy překvapením kolem Íránu".

Izrael je znepokojen novou diplomatickou otevřeností USA vůči Íránu. Náznak vstřícnosti Spojených států vidí především v přístupu nového amerického prezidenta Baracka Obamy, který koncem března nabídl Teheránu nový začátek v diplomatických vztazích a vyjádřil přání připojit se ke každému budoucímu setkání se zástupci Íránu.