Dohoda však podle izraelského tisku nebude oznámena při současné návštěvě amerického blízkovýchodního vyslance George Mitchella, který do Izraele přijíždí v neděli ze Sýrie.

Americký tlak na zastavení výstavby osad ostře kritizoval vůdce koaliční ultraortodoxní strany Šas rabín Ovadia Josef. "Jakým právem nám (USA) říkají, tady se staví a tady se nestaví. Nejsme jejich otroci," řekl v promluvě vysílané rozhlasem.

Osady jsou zdrojem napětí mezi Izraelem a USA, jejichž prezident Barack Obama chce do dvou let vyřešit izraelsko-palestinský problém. Washington poukazuje na to, že výstavba v osadách je komplikací.

Vše se dále vystupňovalo nedávným oznámením nového projektu výstavby ve východním Jeruzalémě, který Izrael obsadil v roce 1967 a později v rozporu s mezinárodním právem anektoval. Palestinci počítají s východní částí Jeruzaléma jako s hlavním městem svého budoucího státu. USA si kvůli jeruzalémskému projektu předvolaly izraelského velvyslance ve Washingtonu Michaela Orena.

Proti zastavení budování osad se vyslovil i Netanjahu

Proti tlaku USA se před týdnem vyslovil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, když řekl, že je nepřijatelné, aby "Židé neměli právo žít a stavět ve východním Jeruzalémě".

O osadách má jednat v Izraeli právě Mitchell. Ministryně zahraničí Hillary Clintonová nedávno svým evropským protějškům řekla, že Izrael přistoupí na dočasné zmrazení osadnické výstavby. Mitchella v úterý přijme Netanjahu, ale dohoda o osadách prý nebude zveřejněna, protože je o ní třeba dále jednat.

Pokud bude uzavřena, bude to poprvé, kdy se Izrael vzdá práva na výstavbu v existujících osadách. Ty největší z nich si totiž chce ponechat i tehdy, dohodne-li se s Palestinci o jejich státu na západním břehu. Minulá vláda nabízela palestinské straně za osady územní náhradu v jižním Izraeli.