Podomácku vyrobená výbušnina v úterý zabila čtyři americké vojáky. Mluvčí vojsk NATO v Afghánistánu Eric Tremblay BBC sdělil, že k neštěstí došlo "při hlídce v jedné z oblastí nejvíce zmítaných násilím", další podrobnosti ale zatím doplnit nechtěl. Americká média uvádějí, že k incidentu mělo dojít na jihu země.

Letos tak v Afghánistánu zemřelo již 295 zahraničních vojáků, čímž se rok 2009 podle webu icasualties.org stal pro spojenecká vojska nejhorším od začátku invaze v roce 2001. Podle zprávy OSN zveřejněné v červenci zároveň za letošní první pololetí zemřelo asi tisíc civilistů v důsledku operací jak protivládních tak provládních ozbrojených sil.

Bezpečnostní situace v Afghánistánu se prudce zhoršila v posledních měsících, jen od března zde zemřelo více zahraničních vojáků, než za celé období 2001-2004. Nejkritičtějším měsícem byl červenec, srpen se však jeho neradostné statistice přibližuje.

„Afghánistán je velmi zranitelný z hlediska možného opakovaného převzetí moci Talibanem a extermisty a nemyslím si, že by tato hrozba měla brzy pominout,“ řekl v neděli CNN velitel amerických vojsk Mike Mullen. Podle něj jsou útoky Talibanu v poslední době stále propracovanější.

Nestabilita a fakt, že Taliban ovládá až polovinu země, si vynutila posílení spojeneckých armád v Afghánistánu. Jen Američané vyslali letos do oblasti třicet tisíc nových vojáků. V Afghánistánu tak aktuálně působí přes sto tisíc zahraničních vojáků, zhruba dvě třetiny z nich jsou Američané.

USA také utrpěly největší ztráty, od roku 2001 zde zemřelo přes osm set vojáků. Smutný milník připomínaly začátkem srpna také britská média, když padl dvoustý voják ze Spojeného království, přes sto obětí zaznamenala také Kanada. Celkem v letech 2001-2009 ztratila spojenecká vojska v Afghánistánu 1340 mužů.

V mnoha zemích tak táhlý afghánský konflikt vyvolává nespokojenost mezi veřejností. Rodinní příslušníci padlých britských vojáků obvinili začátkem srpna vládu Gorgona Browna z toho, že „ignoruje krev na svých rukou“. Nedávný průzkum CNN zase ukázal, že válku v Afghánistánu podporuje již méně než polovina Američanů.

Obama i Brown ale i nadále obhajují svůj postup s tím, že se jedná o nutnou válku, neboť právě afghánské a pakistánské hory jsou základnou světového terorismu.