Desetitisíce Íránců přijely do posvátného íránského města Kóm na pohřeb "velkého ajatolláha" Alí Montazerího. "Lidé skandují hesla na počest Montázerího a také na podporu (opozičního vůdce) Míra Hosejna Músávího," píší internetové stránky podporující íránské reformisty.

Opoziční zdroje také přinesly zprávy, že demonstranté se po pohřbu střetli s policisty. Rozsah demonstrací i podrobnosti k policejnímu zásahu však nelze ověřit z dalších zdrojů, protože zahraniční sdělovací prostředky nedostaly povolení k cestě do Kómu.

Íránská oficiální tisková agentura IRNA v první zprávě o pohřbu uvedla, že truchlící zachovávají "klid". Jejich počet ale neupřesnila. Agentura AFP hlásí z Kómu menší neupřesněné incidenty. Další příznivci opozice se už v neděli za přihlížení policie shromaždovaly v ulicích Teheránu.

Hrdina íránské opozice, klerik s nejvyšší hodností "velkého ajatolláha" Alí Montazerí, zemřel v sobotu. Pro režim Mahmúda Ahmadínežáda je to dobrá i špatná zpráva zároveň. Ve světě málo znám, mezi šíity a Íránci však uctíván jako vlivná autorita, byl Montazerí člověk liberálních názorů a nepřítel stávajícího íránského zřízení.

"Utiskovaný Montazerí, budeme pokračovat v tvé cestě," píše se na cedulích, s nimiž lidé o víkendu cestovali do města Kóm, kde ajatolláh žil, pět let též v domácím vězení.

Jako svého hrdinu ho automaticky brala celá opozice.

"Pro vládu byla jeho kritika o to nepříjemnější, že přicházela od respektovaného šíitského teologa," píše stanice BBC. "Jako velký ajatolláh měl vyšší náboženský titul než stávající duchovní vůdce země, ajatolláh Alí Chameneí."

Kritizoval volby

Paradoxně, původně s Montazerím počítal zakladatel íránské teokracie Rúholláh Chomejní jako s nástupcem. Pak se rozešli ve zlém, když Montazerí kritizoval popravy a nedodržování lidských práv po islámské revoluci v roce 1979.

Pomyslným vrcholem jeho tažení bylo, když letos v létě vydal Montazerí fatwu ostře protestující proti vítězství Mahmúda Ahmadínežáda ve volbách. Tu ostatně tento duchovní pravidelně označoval slovem diktatura.

Rychle proto zmizel z učebnic a přestaly se po něm jmenovat ulice.

Smrt "disidenta", který skonal na infarkt ve věku 87 let, je proto pro režim vítaná jako zbavení se vlivného nepřítele.

Protesty spojené s pohřbem jsou ale pro vládu hrozbou. Bouře po kontroverzních červnových prezidentských volbách ještě neutichly. Íránská justice v sobotu poprvé přiznala, že nejméně tři lidé po volbách zemřeli ve věznicích na následky bití.