Bratranec popraveného iráckého diktátora Saddáma Husajna známý jako Chemický Alí byl v neděli odsouzen k trestu smrti. Alího Hasana Madžída odsoudil irácký soud za chemický útok z roku 1988, při kterém zahynulo přibližně 5000 Kurdů. Trest smrti mu nebyl udělen poprvé V minulosti byl Alí k trestu smrti odsouzen již třikrát.

Irácký soud za útok na kurdské město Halabdža odsoudil k patnácti letům také bývalého ministra obrany Sultána Hášima Taje. Ten byl již dříve společně s Alím odsouzen k trestu smrti za zločiny proti lidskosti, kterých se dopustili v rámci operace Anfál v letech 1987 a 1988. Jeho případ ale tehdy vyvolal rozporuplné reakce kvůli Hášimově údajné spolupráci s americkou Ústřední zpravodajskou službou (CIA).

Bývalý ministr obrany a vnitra Alí Hasan Madžíd, který podle některých údajů v 70. letech působil jako vojenský přidělenec na iráckém velvyslanectví v Praze, si svou přezdívku vysloužil tím, že k zákrokům proti Kurdům nechával použít chemické zbraně. Chemický Alí proslul zejména svojí brutalitou - například při potlačování povstání v severoiráckém Kurdistánu měly vojenské síly podle jeho rozkazů "zničit všechny lidské bytosti i zvířata v těchto oblastech".

Účast na genocidě

Chemický Alí byl k trestu smrti odsouzen již třikrát. Za účast na genocidě Kurdů v likvidační operaci Anfál (Kořist) v letech 1987 - 1988, při které zahynulo přes 180.000 osob, mu byl hrdelní trest vyměřen v roce 2007. Za krvavé potlačení šíitského povstání v roce 1991 byl v lednu 2008 k trestu smrti oběšením odsouzen znovu a za potlačení protestů, jež následovaly po zavraždění významného šíitského duchovního ajatolláha Muhammada Sádika Sadra v roce 1999, byl v březnu 2009 ke stejnému trestu odsouzen potřetí.

Za genocidu Kurdů v 80. letech byl loni v srpnu k sedmi letům odsouzen i bývalý místopředseda irácké vlády Tárik Azíz. Kromě toho mu soud loni v březnu vyměřil patnáctiletý trest za podíl na odsouzení 42 obchodníků obviněných ze spekulací k trestu smrti.

Azíz, který patřil k nejvýše postaveným činitelům režimu Saddáma Husajna, si trest odpykává ve vězení nedaleko Bagdádu. Tam byl v pátek postižen mozkovou mrtvicí a je ve vážném stavu. Oznámil to dnes jeho syn, podle něhož třiasedmdesátiletý Azíz ztratil řeč. Z vězení byl převezen do nemocnice na americké vojenské základně.

Azíz se v roce 2003 sám vzdal amerických jednotkám. Jeho rodina několikrát žádala jeho propuštění ze zdravotních důvodů. Azíz trpí cukrovkou a vysokým krevním tlakem a prodělal již jednu mozkovou mrtvici.