Íránský zástupce při Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) Alí Asghar Soltaníja v pátek označil za nepodloženou novou zprávu MAAE, podle níž existují obavy, že Teherán experimentuje s obohaceným uranem s cílem vyrobit atomovou bombu. Také duchovní vůdce Íránu ajatolláh Alí Chameneí odmítl podezření západních velmocí, že se Teherán snaží získat jadernou zbraň.

Rusko v pátek v reakci na zprávu MAAE uvedlo, že Írán musí aktivněji spolupracovat s touto agenturou, aby svět přesvědčilo, že je jeho nukleární program mírový. Německo konstatovalo, že íránský vzdor nutí mezinárodní společenství přistoupit k dalším sankcím, a Francie vyzvala k neodkladnému, rozhodnému jednání vůči Íránu.

Víra nám nedovoluje takové zbraně

Generální ředitel MAAE Jukija Amano v čerstvé zprávě pro radu guvernérů této organizace sdělil, že "informace, které má agentura k dispozici, vzbuzují podezření, že se v Íránu v minulosti i nyní odehrávají nepřiznané aktivity směřující k výrobě jaderné hlavice rakety". Dosud se předpokládalo, že Írán s těmito experimenty skončil v roce 2003, a pokud MAAE měla jisté pochyby, nezveřejňovala je.

"Západní obvinění jsou neopodstatněná, protože naše víra nám nedovoluje takové zbraně používat... nevěříme v atomové zbraně a nesnažíme se je získat," citovala odpověď Chameneího íránská státní televize.

Informace obsažené ve zprávě MAAE "jsou nepodložené a dokazují, že tento text nemá žádnou platnost", dodal Soltaníja.

Ruské ministerstvo zahraničí v souvislosti se zprávou vyzvalo Teherán k aktivnější spolupráci s MAAE. "Teherán musí být aktivnější ve spolupráci s MAAE a musí tuto spolupráci dále rozšířit," zdůraznil mluvčí ruské diplomacie Andrej Něstěrenko na páteční tiskové konferenci v Moskvě.

Podle Něstěrenka musí Teherán poskytnout spolehlivé údaje, aby rozptýlil podezření ohledně charakteru svého nukleárního programu. "Mezinárodní společenství musí mít jistotu, že je (íránský nukleární program) mírový," řekl.

Podle agentury Reuters tato slova svědčí o tom, že Moskvě dochází s Teheránem trpělivost a že Kreml se pomalu připojuje k Západu, jenž prosazuje v OSN nové protiíránské sankce.

Německá vláda v pátek uvedla, že neochota Teheránu podřídit se požadavkům OSN ohledně íránského jaderného programu nutí mezinárodní společenství k požadavku tvrdších sankcí vůči Íránu.

"Přetrvávající vzdor Íránu... vůči rezolucím OSN a pokračující nebezpečná jaderná politika Teheránu nutí mezinárodní společenství usilovat o další sankce (v Radě bezpečnosti OSN) v New Yorku vůči íránskému režimu," řekl mluvčí německé vlády Ulrich Wilhelm na pravidelné tiskové konferenci v Berlíně.

"Zpráva MAAE... potvrzuje vážné, dlouhodobé znepokojení (německé) vlády týkající se íránského jaderného programu," dodal Wilhelm, podle nějž bude Berlín dál "napřahovat k Íránu ruku", ale současně bude podporovat případné zpřísnění sankcí.

Německo se společně s pěticí stálých členů Rady bezpečnosti OSN, USA, Británií, Francií, Čínou a Ruskem, účastní jednání s Íránem v rámci skupiny 5+1. Ta se marně v minulých letech pokoušela přimět Írán k tomu, aby se vzdal technologie obohacování výměnou za nejrůznější výhody. Neuspěla ani s loňskou nabídkou na převzetí 70 procent uranu obohaceného v Íránu na 3,5 procenta k dalšímu obohacení v jiné zemi. V Radě bezpečnosti OSN se chystá jednání o rezoluci, která může otevřít cestu pro už čtvrtý balík protiíránských sankcí.