Ve stínu násilností se odehrály nedělní  parlamentní volby v Iráku, které mají dát Iráčanům naději na stabilizaci země. Při různých útocích po celé zemi přišlo podle volební komise o život 38 osob a více než 100 lidí bylo zraněno.

Nejvíc incidentů se odehrálo v Bagdádu, kde byly při útocích zničeny dvě budovy. Iráčané se ale nenechali zastrašit a podle prvních odhadů zveřejněných stanicí BBC byla ve městech účast vysoká. Volební místnosti se zavřely podle plánu v 15:00 SEČ.

Všichni, kdo v té době ještě čekali venku, dostali možnost hlas odevzdat.

K zajištění voleb, jejichž hlavní téma je bezpečnost a odstranění vlivu bývalé vládní strany Baas, bylo povoláno jen v hlavním městě 200 000 vojáků a policistů.

Na Bagdád ale od rána dopadlo několik desítek minometných střel, při jednom z útoků byl zničen obytný dům a v jeho troskách zemřelo 25 lidí. Další útoky byly hlášeny ze severu Iráku, z Bákuby, Sámarry a Bajdží, nikde ale nebyla zasažena volební místnost.

Uklidnění situace v Iráku je předpokladem pro letošní plánované stažení bojových jednotek USA. Všechny americké síly mají odejít do konce roku 2011.

První zprávy o účasti se očekávají krátce po uzavření volebních místností, výsledky budou z provincií vydávány až po sečtení nejmíň 30 procent odevzdaných hlasů. Předběžné výsledky se očekávají až ve středu.

Druhé řádné volby do Rady reprezentantů od americké invaze do Iráku v roce 2003 mají vytvořit předpoklad pro ukončení nábožensky motivovaného násilí a hospodářskou

"Teroristé jsou jako krysy" 

Sunnitská Fallúdža, někdejší bašta irácké Al-Káidy, urazila dlouhou cestu, aby se připojila k volbám, jež před pěti lety bojkotovala, píše agentura AFP. V roce 2004 bylo město dějištěm tvrdých bitev Američanů s teroristy, ale dnes obrátilo stránku.

Lidé šli k volebním místnostem často zdaleka a navzdory hrozbám Al-Káidy, která pohrozila smrtí všem, kdo nezůstanou doma. "Terorizovali nás několik let a teď je třeba s nimi skoncovat, protože téhle zemi škodí," řekl agentuře AP jeden z nich.

"Jsou jako krysy, střílejí a pak mizí v divočině. Ať se nám postaví tváří v tvář," řekl na adresu teroristů Chálid Abdalláh. Svůj hlas už odevzdal a teď vyšel z místnosti s ukazováčkem označeným inkoustem. Dovnitř se stejně jako ostatní dostal až po tělesné prohlídce, která brání tomu, aby k urnám pronikli ozbrojenci.

Jeho sedmdesátiletý otec šajch Madžíd už volil také a nepochybuje o tom, že "teroristé chtějí lidi zastrašit, ale nikdo jim nesmí ustoupit". "Postavili jsme se Američanům a tahle hrstka lidí nás nemůže odvrátit od našich úsmyslů dnes," řekl.

Oba dali hlas Národnímu iráckému spojenectví, tedy koalici hlavně šíitských stran, v níž jsou ale také sunnité, kteří se připojili k bojům proti irácké Al-Káidě. "Naším cílem je dnes vrátit sunnitům jejich místo v parlamentu a získat vyváženější vládu," řekl šajch Madžíd.

Zaznívaly ale také hlasy, z nichž je slyšet stesk po časech, kdy Iráku vládli sunnité a prezident Saddám Husajn.

"Saddáma na ně. Volil jsem sice, ale v žádné nové vůdce nevěřím," řekl na adresu svých spoluobčanů padesátník Battal Salmán. Neuznává proklamace o spojení sunnitů se šíity, protože otěže státu stejně zůstanou v rukou šíitů.

"Bomby, to je jen drobnost"

Výbuchy otřásaly zdmi mnohých budov i v Bagdádu, ale učitele angličtiny Sámarráího to neodradilo od toho, aby přišel volit ve čtvrti Mansúr. "Jde o nás, nevíme, jaká nás čeká budoucnost. A ty bomby, to je jenom drobnost" říká profesor. Volit přišla i jeho žena a obě děti. Všichni dali hlas Alávího Irácké národní dohodě.

Ačkoli se hodně hovoří o Alávího možném návratu do vysoké politiky, mnozí tady raději volili koalici premiéra Núrího Málikího. "Volila jsem Málikího, protože za minulé dva roky hodně zlepšil bezpečnostní situaci. Ty bomby mne nepřekvapují. Bylo jasné, že se budou snažit volby narušit," říká zaměstnankyně bagdádské burzy Asil Kázimová.

"Irák je oáza demokracie v poušti totality a diktatury," prohlásil ministr zahraničí Hošjar Zibarí, když volil v severoiráckém Mosulu.